UBRIZGALI IM BOTOKS U GLASNICE: /

Dvjema ženama vratili glas u KBC-u Rijeka! 'Nažalost, postupak se mora ponavljati...'

Image
Foto: Nel Pavletić/PIXSELL

Ubrizgavanje botoksa kod glasnica koristi se za liječenje spazmonične distofije, odnosno spazama mišića koji upravljaju glasnicama zbog čega nastaje promukao i nerazgovijetan glas,

12.12.2019.
14:39
Nel Pavletić/PIXSELL
VOYO logo

U KBC-u Rijeka po prvi puta je izveden operativni zahvat ubrizgavanja botoksa kojim je dvjema pacijenticama, iz Slavonskog Broda i Rijeke, vraćen glas. Ovaj složeni zahvat u kojem su sudjelovali neurolozi, audiolozi i fonijatri dosad se izvodio u Sloveniji.

"U našoj je bolnici prvi put u Hrvatskoj uspješno apliciran toksin botulinuma u liječenju spazmodične disfonije kod dviju pacijentica (iz Slavonskog Broda i Rijeke) zahvaljujući suradnji Zavoda za audiologiju i fonijatriju i Klinike za neurologiju KBC-a Rijeka. Dosad su se pacijenti na ovakve zahvate slali u Univerzitetski centar u Ljubljanu, u kojem su i educirani riječki stručnjaci", rekli su u KBC-u Rijeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem koji utječe na kvalitetu života

Postupak ubrizgavanja botoksa kontroliran je pomoću elektromioneurografije, dijagnostičkog postupka kojim se prati periferni živčani sustav. Na zahvatu je radilo šest osoba.

"Spazmodična disfonija, znana i kao laringealna distonija, poteškoća je u govoru zbog protrahiranog spazma mišića koji kontroliraju glasnice. Radi se o fokalnoj distoniji koja pripada bolestima pokreta. Točan uzrok spazmodične disfonije nije poznat. Većina slučajeva proizlazi iz problema u dijelovima mozga (bazalni gangliji) koji kontroliraju pokret te nastanu nevoljne kretnje mišića (spazam) koji mogu utjecati na glas. Vokalni mišići u spazmu uzrokuju da se glasnice previše približe ili su previše udaljene dok osoba koristi svoj glas", objasnili su iz bolnice problem koji se rješava ovim zahvatom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim zdravstvenih problema, kažu iz riječkog KBC-a, narušavanje govornih sposobnosti utječe i na njihov posao te kvalitetu života, jer se oboljeli izoliraju i smanjuju socijalne kontakte. Spazmodična disfonija pogađa dvije od 100 tisuća osoba, i to u većini žene. Botoks se koristi u malim količinama kako bi olakšao grčenje mišića, odnosno smanjio simptome. Botoks se injektira kad pacijent ima nepomičnu glasnicu, ali ima prostora između obje glasnice, što rezultira promuklim i nerazgovjetnim glasom. Primjena toksina botulinuma na glasnicama traje tri mjeseca i potom se mora ponavljati, a trajnog izliječenja bolesti za sad nema.

Postupak se mora ponavljati

"To je, nažalost, postupak koji se mora ponavljati radi prolaznog efekta botoksa. Toksin botulinuma uglavnom se ugrađuje kako bi se pojačala masa glasnice tako da zdrava glasnica dotiče bolesnu i na taj se način pacijentu vraća glas. S neurolozima surađujemo jer se kod ekstrapiramidalnih poremećaja također ugrađuje botoks kako bi se glasnica opustila i kako bi se pacijentima olakšao govor. Zahvat se provodi u lokalnoj anesteziji pod kontrolom ultrazvuka", rekla je predstojnica Zavoda za audiologiju i fonijatriju Tatjana Šepić i dodala kako su pacijenti izuzetno zadovoljni rezultatima, odnosno vraćenim glasom.

Na konferenciji za novinstvo je bila i jedna od dviju pacijentica na kojima je prvima obavljen inovativni zahvat, Ćazima Badovinac iz Rijeke. Kazala je da joj je stanje s glasom bilo sve lošije te da joj je vrlo drago što je obavila taj zahvat. Poboljšanje u njenom glasu je očito, a pun efekt se očekuje za tri tjedna, te tijekom naknadnih primjena toksina botulinuma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo