Kad ne možete utišati misli, kad se opsesivno brinete o svemu što vas čeka ili što trebate obaviti, kad vas opterećuju neki prošli događaji, kad u glavi stalno čujete onaj glasić koji govori da nešto ne možete ili ne znate, e onda je vrijeme za - mindfulness. To je tehnika usredotočene svjesnosti koju su prije 2500 godina osmislili budistički svećenici.
VEZANE VIJESTI:
- Kako funkcionira vaše tijelo tijekom dana?
- Zabrinjavajući podaci: u prošloj godini od depresije bolovao svaki dvadeseti čovjek na svijetu
Mindfulness ili prevedeno na hrvatski: pomnost, odnosno
usredotočena svjesnost, čovjeka uči da se fokusira na sadašnji
trenutak.
Mnogo je koristi od mindfulnessa jer daje rezultate u liječenju
tjeskobe, depresije, hiperaktivnosti, odvikavanju od ovisnosti.
Tehnikom se služe psiholozi i psihoanalitičari, pomaže učenicima u školi i zatvorenicima u zatvoru, a neki misle da bi itekako mogla pomoći - i hrvatskim zastupnicima u Saboru.
"Živimo u stresnom i kaotičnom svijetu i trebamo znati kako smiriti misli i kako biti što uravnoteženiji i tako na svjesniji način donositi odluke", izjavila je Iva Mia Krušlin iz Mindfulness inicijative Hrvatska.
Ovaj oblik mentalnog treninga stigao je i do Hrvatske. I to baš na zagrebački Fakultet političkih znanosti jer se mindfulness pokazao jako dobrom vježbom za političare.
Stručnjak za mindfulness Gunnar Michanek kaže kako u švedskom parlamentu ovu meditaciju primjenjuju od 2011. godine. Dodaje kako su dosad imali sedam grupa političara i kako se trening pokazao uspješnim. Političari i sami vide da se ne živciraju kao obično, ne ljute se niti su toliko pod stresom.
Postoji nekoliko jednostavnih koraka kako živjeti u trenutku. Trebamo obratiti pozornost na ljude i okolnosti oko sebe, biti uvijek prisutni duhom i umom i prihvatiti sebe sa svim vrlinama i manama, i naravno - ne zaboraviti pravilno disati.
Rezultati neće stići preko noći, ali ako ne odustanete, bit ćete spremniji i mirniji u stresnim situacijama.