Hrvatski sabor danas je ratificirao Konvenciju Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, poznatiju kao Istanbulsku konvenciju. Iako je prethodnih mjeseci, a naročito tjedana, rasprava o tom dokumentu dovedena do usijanja, Sabor je velikom, dvotrećinskom većinom usvojio taj dokument. Od 142 zastupnika (od ukupno 151) koji su bili u sabornici, za ratifikaciju je glasovalo njih 110, 30 je bilo protiv, a dvoje suzdržano.
Mnogo tjesniji bio je ishod drugog glasovanja koje se danas s posebnom pažnjom iščekivalo. Oporba nije uspjela srušiti Martinu Dalić koja ostaje ministrica gospodarstva i potpredsjednica Vlade. Za inicijativu saborske oporbe za njezinim opozivom glasovao je 71 zastupnik, a protiv 76. Oporba je tražila opoziv ministrice Dalić zbog slučaja Agrokor, odnosno zbog 'savjetničke afere' oko posebnog Vladina povjerenika za Agrokor Ante Ramljaka.
TIJEK SJEDNICE
12:14 Nije prošao prijedlog opoziva potpredsjednice Vlade i ministrice gospodarstva Martine Dalić. Za njezin opoziv glasovao je 71 zastupnik, a protiv opoziva njih 76. Suzdržanih nije bilo.
12.12 Sa 110 glasova za, dva suzdržana i 30 protiv usvojena je Istanbulska konvencija.
12:03 Predsjednik Sabora Gordan Jandroković najavio je da će zastupnici uskoro pristupiti glasovanju. Prva na redu trebala bi biti ratifikacija Istanbulske konvencije. Utvrđeno je da Sabor ima kvorum.
Klub zastupnika SDP-a predložio je amandman o brisanju interpretativne izjave o Istanbulske konvencije. Premijer Plenković u ime Vlade odbacio je SDP-ov amandman te objasnio zašto. Ističe da je interpretativna izjava važna za sve i to zbog tri odrednice. Prva je što potvrđuje bit konvencije, druga da RH ne preuzima nikakve pravne obveze da u svoj sustav uvodi rodnu ideologiju. "To je važno da svi čuju i znaju". Treća odrednica je da interpretativa izjava kaže da Konvencija, kada bude ratificirana, bude u skladu s Ustavom RH.
Arsen Bauk (SDP) uzvraća premijeru da niti jednog člana HDZ-a koji je protiv ratifikacije nije uspio privoljeti interpretativnom izjavom koju je nazvao "podilaženjem".
11:43Miro Bulj (Most) iskoristio je pojedinčanu raspravu da uzvrati Plenkoviću na, kako je rekao, uvrede koje mu je uputio na njegovu repliku tobože slučajno ga oslovivši "zastupniče Panj".
"Pod staklenim zvonom ste odrasli, vi ste intelektualna elita, vi možete što hoćete uz vaše njonje. Vi citirate serije... Kad bih ja vama rekao kako izgledate... Intelektualci bi trebali imati svoju razinu, a ne vrijeđati. Možda su vas svjetla Bruxellesa malo odnarodila", nizao je Bulj opaske Plenkoviću te mu, među ostalim, poručio: "Vrijeđajte samo, ali svaka sila za vrimena!" Rekao je i da ga veseli što ga premijer vrijeđa jer to znači da mu je "žulj u cipeli i trn u oku".
Bulj je Plenkoviću postavio i niz pitanja te izrekao niz konstatacija. "Dosad smo uplatili 25 milijardi kuna u blagajnu EU-a, a vratilo nam se tek tri posto od tog iznosa. Osiromašeni smo. Poljoprivreda nikad gora, Slavonija i Dalmatinska zagora su prazne", spomenuo je Bulj među ostalim. Ponovio je i tvrdnje iz prethodne replike, da se Plenković dodvorava Bruxellesu i da dijeli Hrvatsku.
Predsjednik SaboraGordan Jandroković, koji je ponovno preuzeo vođenje sjednice, kazao je Bulju da "ako želi tvrdo razgovarati, onda mora očekivati i takav odgovor, a ne cendrati".
"Dragi prijatelju Bulj, budite vitez, pa ako zadate udarac, onda ga naučite i primiti kad se već toliko hvalite svojom muškosti", kazao je Jandroković mostovcu iz Sinja.
Potom je premijer Plenković napravio presedan u Saboru. Otišao je do saborskih klupa i sjeo pored Bulja. Započeli su razgovor, koji se doimao prijateljskim, no ne zna se o čemu su razgovarali
11:26 Doznaje se da bi glasovanje u Saboru trebalo započeti u podne. Prva na rasporedu bit će ratifikacija Istanbulske konvencije, a glasovanje o opozivu potpredsjednice Vlade i ministrice gospodarstva Martine Dalić posljednja, peta točka.
U međuvremenu je počela pojedinačna rasprava o izvješću premijera Andreja Plenkovića.
11:23Branimir Bunjac (Živi zid) pitao je predsjednika Vlade, kakav je stav prema ratu u Siriji, hoće li Hrvatska sudjelovati u tom ratu ako bude pozvana od saveznika u NATO-savezu te je upitao zastupnike HDZ-a hoće li oni ili njihova djeca ići na ratište u Siriju ako tamo izbije rat.
11:20 U Hrvatskom saboru, uoči glasovanja o ratifikaciji Istanbulske konvencije, pojavio se i HDZ-ov zastupnik Franjo Lucić, opterećen mnogim aferama i seks-skandalima.
Patrik Macek/PIXSELL
DONOSIMO INTIMNA PISMA: Zbog navodne afere sa svojom zamjenicom, Franjo Lucić preklinjao: ‘Nemojte objaviti, surađivat ću s vama!’
NOVO 10:52 Dr. Goran Dodig (Hrvatska demokršćanska stranka) u ime Kluba zastupnika HDS-a, HSLS-a i HDSSB-a kazao je da će zastupnici tog kluba podržati Plenkovićevo izvješće. Prethodno je Bojan Glavašević u ime SDP-a najavio da će zastupnici te stranke biti suzdržani prilikom glasovanja o izvješću premijera o sastancima Europskoga vijeća u Bruxellesu 22. i 23. ožujka ove godine.
10:30 Okončane su pojedinačne replike na izvješće premijera Plenkovića o sastancima Europskoga vijeća u Bruxellesu 22. i 23. ožujka ove godine. Predsjednik Sabora Jandroković otvorio je raspravu klubova zastupnika o Plenkovićevom izvješću. Vođenje sjednice potom je preuzeo potpredsjednik Željko Reiner. Predstavnici klubova imaju deset minuta za izlaganja o premijerovom izvješću. Nesumnjivo je da će se u njima dotaknuti i ratifikacije Istanbulske konvencije, o čemu će se glasovati kad završe rasprave klubova zastupnika.
10:22Hrvoje Zekanović (HRAST), koji je do prije nekoliko dana bio član vladajuće koalicije, upitao je Plenkovića jesu li točne informacije da se planira kandidirati za mjesto člana Europske komisije, možda čak i za predsjednika EK-a umjesto Jean-Claudea Junckera.
"Te glasine pušta netko poput vas koji želi ušušuriti atmosferu. Meni je ambicija biti hrvatski premijer i raditi u interesu građana", odgovorio mu je Plenković.
Miro Bulj (Most) opet je prozvao Plenkovića zbog dodvoravanja Bruxellesu te ga upitao kada će početi voditi suverenističku politiku, a prestati biti "briselski ćato". Plenković mu je rekao da takve rasprave ostavi za "uz kavu". Namjerno ili ne, Plenković je svoj odgovor Bulju započeo: "Zahvaljujem zastupniče Panj... oprostite, Bulj".
Potom je objasnio: "Pala mi je na pamet serija 'Čovik i po' koje se uvijek sjetim kad god vi nastupate jer me podsjetite na Franju."
10:15 Bojan Glavašević (SDP) pitao je Plenkovića je li komunicirao s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović oko poziva ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, a u svjetlu sankcija Rusiji kojima se pridružila i Hrvatska.
"Naravno da smo komunicirali i vrlo temeljito sagledali sve aspekte te donijeli zajedničke odluke", odgovorio je Plenković.
10:07 Premijer je završio s podnošenjem izvješća. Desetero zastupnika javilo se da mu repliciraju. Ivana Lovrinovića (Promijenimo Hrvatsku) zanima vlasnička struktura Agrokora te ima li to veze s novim strateškim partnerom u Ini te situacijom s rafinerijom u Bosanskom Brodu koja zagađuje zrak u Slavonskom Brodu, aludirajući na Rusiju.
"Vlasnička struktura Agrokora ovisi o vjernovnicima. Nema to veze ni s rafinerijom nafte u Brodu ni s LNG terminalom, već samo s time da onaj tko je dao novac (ruske banke) ima pravo biti u vlasništvu. Pokazujemo da nemamo predrasude ni prema kome. Nije bitno jesu li to Amerikanci ili Rusi", odgovorio mu je Plenković.
10:05 U uspavljujućem izvješću o sastancima Europskoga vijeća u Bruxellesu 22. i 23. ožujka ove godine premijer Plenković kazao je kako se, među ostalim, raspravljalo i o energetskoj strategiji EU-a.
"Cilj je izgraditi u cijelosti integrirano energetsko tržište", kazao je Plenković osvrćući se u tom kontekstu i na terminal za ukapljeni plin na Krku.
Patrik Macek/PIXSELL
9:45 Aktivistice za ženska prava uoči glasovanja o ratifikaciji Istanbulske konvencije ispred Hrvatskog sabora postavile su siluete koje simboliziraju ubijene žene. Pogledajte fotogaleriju:
Galerija
9:38 Predsjednik Sabora Gordan Jandroković otvorio je nastavak sjednice. Napomenuvši da je već četvrti puta ovoga tjedna u Saboru, premijer Andrej Plenković započeo je s podnošenjem izvješća o sastancima Europskoga vijeća održanima u Bruxellesu 22. i 23. ožujka ove godine.
Nakon što premijer Plenković zastupnicima podnese izvješća o sastancima Europskoga vijeća održanima u Bruxellesu 22. i 23. ožujka 2018., uslijedit će glasovanje o ratifikaciji Istanbulske konvencije.
Zastupnici će glasovati i o oporbenoj inicijativi da se smijeni potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva Martina Dalić koju oporba proziva zbog 'savjetničke afere' oko bivšeg posebnog Vladina povjerenika za Agrokor Ante Ramljaka.
Nakon izjašnjavanja tijekom rasprave, zaključak je prema neslužbenim informacijama da će 10 do 15 zastupnika HDZ-a biti protiv Istanbulske konvencije, no očekuje se da će Konvencija ipak biti ratificirana, piše N1.