VIRUS NE PITA ZA GODINE /

Sve je više mlađih pacijenata: 'Ovih dana smo izgubili 33-godišnjakinju. Došla je u teškom stanju...'

Image
Foto: Emica Elvedji/PIXSELL

U KBC-u Rijeka trenutno nema pacijenata koji su primili tri doze cjepiva protiv covida-19, dok je broj pacijenata koji su primili dvije doze cjepiva upola manji nego tijekom prethodnog vala

13.1.2022.
9:44
Emica Elvedji/PIXSELL
VOYO logo

Unatoč velikom dnevnom rastu novozaraženih, na covid odjelu KBC-a Rijeka rast broja hospitaliziranih zasad nije eskponencijalan, što se dijelom pripisuje dobrom odazivu na cijepljenje u Primorsko-goranskoj županiji. No, primjećuje se sve niža dob bolesnika pa više nije rijetkost bolničko liječenje pacijenta mlađeg od 30 godina, piše Novi list.

"Iako prema sekvenciranim slučajevima još uvijek nemamo potvrdu o prevlasti omikrona među zaraženima koronavirusom, mi u bolnici možemo reći da je on počeo prevladavati, što nam dokazuju dva pokazatelja. Prvi je taj da imamo nikad manji broj cijepljenih osoba među hospitaliziranim pacijentima, a čiji se broj sad kreće između deset i 15 posto ukupnog udjela. Činjenica je da se ljudi zaražavaju, ali ne završavaju na bolničkom liječenju. Drugi je pokazatelj da je među hospitaliziranim bolesnicima populacija sve mlađa, što je posljedica slabijeg obuhvata cijepljenja u toj dobi", rekao je za Novi list dr. Aron Grubešić, voditelja covid odjela u KBC-u Rijeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'NEMA TOG ORUŽJA' /

Kažu da ništa ne može zaustaviti omikron, ali booster sprječava najgore: Ako ste preboljeli, evo kad je vrijeme

Image
'NEMA TOG ORUŽJA' /

Kažu da ništa ne može zaustaviti omikron, ali booster sprječava najgore: Ako ste preboljeli, evo kad je vrijeme

Od 124 hospitalizirana, devetero na respiratoru

Dodao je da su u KBC-u Rijeka nedavno izgubili mladu ženu, koja je bila 1988. godište. U bolnicu je primljena u vrlo teškom stanju, a preminula je na Hitnom traktu. Dr. Grubešić napominje da je u riječkoj bolnici nizak udio pacijenata koji se liječe uz pomoć respiratora.

"Naši rezultati reflektiraju korištenje neinvazivne ventilacije zbog čega imamo jedan od najmanjih, ako ne i najmanji broj osoba s covidom koji se unutar ukupnog broja hospitaliziranih bolesnika u Hrvatskoj liječe uz pomoć respiratora. Primjerice, trenutačno od 124 hospitalizirana bolesnika, imamo devetero bolesnika koji se liječe na respiratoru, gdje smrtnost u pravilu iznosi između 40 i 50 posto", rekao je Grubešić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U KBC-u Rijeka trenutno nema pacijenata koji su primili tri doze cjepiva protiv covida-19, dok je broj pacijenata koji su primili dvije doze cjepiva upola manji nego tijekom prethodnog vala.

"Mislim da se mi u Primorsko-goranskoj županiji možemo usporediti sa zapadnim zemljama koje su postigle visoku cijepljenost. Naime, naša županija ima prilično visoke dnevne brojke, no nema velik broj hospitaliziranih", smatra dr. Grubešić.

Bolnice pred slomom zbog dramatičnog rasta broja oboljelog osoblja

Brzina širenja omikrona je ogromna, što počinje stvarati ozbiljan problem zdravstvenom sustavu zbog zabrinjavajućeg broja liječnika i medicinskih sestara koji su zbog bolesti ili obavezne izolacije izvan stroja, piše u četvrtak Jutarnji list. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), u zdravstvenim ustanovama je pozitivno ili u samoizolaciji ukupno 800 medicinskih sestara i 353 liječnika. KBC Split se pokriva bez 36 liječnika i čak 82 medicinske sestre, KBC Zagreb bez 29 liječnika i 68 medicinskih sestara, KBC Rijeka bez 17 liječnika i 37 medicinskih sestara.

"U utorak smo imali 60 djelatnika, što u izolaciji, što u samoizolaciji, a jučer je ta brojka bila 106", kaže ravnatelj KBC-a Sestara milosrdnica Davor Vagić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U KBC-u Zagreb u utorak je 'izvan stroja' bilo 186, a u srijedu 244 djelatnika, dok je u KB-u Dubrava u utorak u izolaciji i samoizolaciji bilo njih 65.

"Još nismo u problemu, ali ako brojevi naših djelatnika koji su u izolaciji i samoizolaciji budu i dalje rasli, moglo bi biti jako nezgodno. Naravno da smo zbog toga zabrinuti. Naši pozitivni zaposlenici mahom su cijepljeni tako da imaju ili vrlo blage ili nikakve simptome, ali neovisno o tome su pozitivni i ne mogu doći na posao", kaže Ivica Lukšić, ravnatelj KB-a Dubrava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takvog je stava i ravnatelj Vinogradske Vagić koji kaže da se iz dana u dan taj broj povećava, što u nekom trenutku može predstavljati problem.

S druge strane, zadarska bolnica koja je brojčano manja od zagrebačkih KBC-ova, već je u problemu. "Imamo 55 bolesnih djelatnika - 33 medicinske sestre su bolesne, svako sastavljanje smjene je prilično umijeće i napor. Mi smo već sada u problemu, a osim toga, nama još dolazi velik broj teško bolesnih pacijenata. Dobili smo i tri respiratora iz drugih bolnica kao pomoć", kaže ravnatelj Željko Čulina.

U KBC-u Zagreb, kaže pomoćnik ravnatelja Milivoj Novak, situacija još nije alarmantna, ali porast od gotovo 76 posto pozitivnih djelatnika u samo jedan dan ne izgleda dobro. "Ti brojevi s obzirom na broj zaposlenih još nisu alarmantni, ali teško je predvidjeti razvoj situacije. No, vidimo da su brojevi iz dana u dan sve veći", kaže Novak, a prenosi Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo