Vlada je u srijedu zaključkom dala prethodnu suglasnost svome predstavniku za prihvaćanje 30-ak amandmana drugih predlagatelja na Konačni prijedlog zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije.
Na kratkoj sjednici u Banskim dvorima samo s tom točkom dnevnog reda, budući da je sutra u Saboru rasprava o amandmanima koje su na konačni prijedlog zakona uputili saborski zastupnici, klubovi zastupnika te radna tijela Sabora, premijer Andrej Plenković rekao je da su nadležni resori temeljito, uz konzultacije stručnjaka, analizirali prijedloge te da prihvaćaju prilično velik broj amandmana.
"Ponavljam još jednom, naš je cilj da ovaj zakon bude kvalitetan, održiv, da dugoročno osigura obnovu Zagreba i dijelova ove dvije županije. Smatramo da je pristup koji smo zauzeli uključiv, štoviše konsenzulan, i stoga smo se odlučili prihvatiti prilično veliki broj amandmana. Mnogi od njih su bili istovjetni", rekao je premijer.
"Spremni smo u potpunosti prihvatiti 30-ak amandmana, dok smo amandmane Ljubice Lukačić, DomagojaHajdukovića i Natalije Martinčević spremni prihvatiti djelomično. Odnosno, tijekom sutrašnjeg predstavljanja u Saboru mi ćemo predstaviti na koji način bismo rado usuglasili konačni izrijek članaka zakona, a u skladu ili djelomično u skladu s predloženim amandmanima", rekao je Horvat.
Glasanje u petak
U Saboru bi se o Zakonu trebalo glasati u petak, a 30 dana nakon izglasavanja mora se oformiti Fond te je potrebno donijeti prvi set programa mjera. RTL podsjeća da se konačnim prijedlogom zakona o obnovi od potresa definira model po kojem će konstrukcijsku obnovu grada u udjelu od 60 posto financirati država, dok će Grad financirati 20 posto, baš kao i županije te vlasnici nekretnina.
Ono što je ugrađeno jesu socijalni kriteriji, odnosno dohodovni i imovinski cenzus, što znači da će građani s minimalnom plaćom i bez značajnije imovine dobiti potpuno financiranje konstrukcijske obnove nekretnina od države, grada, općine ili županije.