Na sjednici Vlade danas je objelodanjen državni proračun pa je minimalna plaća za 2019. godinu u bruto iznosu visine 3.750 kuna. što znači da je udio minimalne plaće u prosječnoj bruto plaći isplaćenoj pravnim osobama u Hrvatskoj od siječnja do srpnja 2018. iznosio 44,4 posto. Vlada u obrazloženju uredbe kaže da je povećanjem bruto iznosa minimalne plaće na 4.062, 51 kunu udio minimalne plaće u prosječnoj bruto plaći u pravnim osobama tijekom prvih šest mjeseci 2019. iznosio 46,49 kuna.
Na početku sjednice je premijer Andrej Plenković kazao kako je u mandatu njegove Vlade minimalna plaća porasla za 30 posto, što je iznos od više od sto eura. Josip Aladrović, ministar rada i mirovinskog sustava kazao je da Vlada brine o građanima s najnižim primanjima, ali i o poslodavcima u radno-intenzivnim djelatnostima. Aladrović kaže da Vlada poslodavcima omogućava korištenje do 200 tisuća eura potpora male vrijednosti, što je kompenzacijska mjera za povećanje minimalca.
No, iz Hrvatske udruge poslodavaca nisu zadovoljni i upozoravaju da će povećanjem minimalne plaće stradati dvije industrije, piše HRT.
'Udar na industriju'
Davor Majetić, glavni direktor HUP-a, smatra da povećanje minimalca stvara veliku obvezu kao i udar na industrije u kojima se isplaćuje. Tvrdi da poslodavci godinama povećavaju plaće u svim sektorima i da svako drugo porezno rasterećenje ulažu u rast plaća. K tome, tvrdi, HUP se sustavno zalaže za rasterećenje troškova poslovanja čime bi se povećale najmanje i srednje plaće zbog toga što porezna rasterećenja na minimalne plaće nemaju učinka.
"Upravo je rast najmanjih plaća i najveći izazov, jer industrije koje danas isplaćuju minimalnu plaću to čine samo zato što nemaju mogućnosti platiti više, usprkos rizicima koje takva mala plaća nosi na deficitarnom tržištu rada", kazao je Majetić.
Rekao je da se povećanjem minimalnih plaća dovodi u pitanje opstanak i budućnost kožne i tekstilne industrije.