U kombiju, koji se zaustavio pred Saborom, a koji nastavlja put Hrvatskom, mogu se i anonimno obaviti testovi na virusne hepatitise - tihe bolesti jetre koja se širi spolnim putem i krvlju, a za koju mnogi godinama ne znaju da je imaju.
"Vrlo je važno da javnost i liječnici primarne prakse budu svjesni koji su to rizici za stjecanje poglavito hepatitsa C. To je kontakt sa zaraženom krvlju i krvnim preparatima znači osobe koje su to dobivale prije 1993. godine kad se još nije znalo za virus tj. kad još nisu postojali standardizirani testovi transfuzija još nije testirao", rekla je Adriana Vince, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević.
424 milijuna ljudi u svijetu ima virusni hepatitis B ili C, a ta je brojka deset puta veća od broja oboljelih od AIDS-a. U Hrvatskoj bolest ima 65 tisuća osoba.
"Nemamo najnovije lijekove za hepatitis C kojima je izlječivost skoro pa stopostotna, nadamo se da će uskoro biti dostupni", rekla je Marijana Spaje iz Udruge Hepatos.
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje lani je potrošio 34 milijuna kuna na liječenje oboljelih.
"...Što je 70 postotno povećanje u odnosu na godinu prije. Stavljeni su puno bolji puno učinkovitiji lijekovi. Nastojimo staviti još učinkovitije lijekove i sve koji se uopće nalaze na tržištu", potvrdila je Tatjana Prenđa Trupec, ravnateljica Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Zbog problema s kojima se susreću oboljeli, čeka se donošenje nacionalnog registra oboljelih i strategije za borbu protiv hepatitisa.