Slobodna Dalmacija piše kako će zbog poslovanja s najvišom stopom PDV-a od 25 posto umjesto dosadašnjih 13 posto, ručak ili večera u restoranima mogli biti skuplji od 10 do 15 posto, a cijena kave za jednu kunu veća nego sada. No, gotovo nitko od ugostitelja zasad ne želi precizno govoriti o poskupljenjima.
Čekaju da konkurenti prvi povuku potez
Ugostitelji s kojima su kontaktirali novinari Slobodne Dalmacije najavljuju izmjene cjenika, ali čekaju da vide što će napraviti njihova konkurencija. Kažu kako se nitko ne želi prvi isprsiti sa skupljom ponudom da mu gosti ne pobjegnu u susjedni lokal.
No, ono što ih sasvim sigurno očekuje idućih dana zbog povećanja stope PDV-a jest inventura i informatičko prebacivanje u fiskalizaciji na novu stopu. Već u silvestarskoj noći računi bi do ponoći trebali izlaziti s 13 posto PDV-a, a nakon ponoći s 25 posto. A s prvim danom nove godine počinju i nova pravila igre.
"Lako ćemo mi za tu jednu noć i za informatičko usklađivanje na novu stopu, to je najlakše. Problem je raditi s tim porezom cijelu godinu. A računica je jednostavna: ako neki lokal napravi tri tisuće kuna prometa dnevno, sada će na taj promet plaćati 12 posto veći PDV, odnosno 360 kuna dnevno više. To znači mjesečno 10.800 kuna više poreza, odnosno godišnje oko 120 tisuća kuna poreza moramo platiti s novom stopom. Eto, iz toga vam je sve jasno. A znate koliki posao treba napraviti za toliki dnevni promet", požalio se jedan splitski ugostitelj.
"S ovolikim PDV-om ne možemo zadržati sadašnje cijene"
Isti je izračunao da će na svakoj kavi od sedam kuna ubuduće plaćati 90 lipa više poreza, što će se neminovno morati osjetiti u cijeni koju će platiti gost. Ipak, povećanje PDV-a najviše će se odraziti na uslugu hrane u restoranima, pa se procjenjuje da bi prosječna cijena večere u restoranu od 1. siječnja mogla biti veća za 10 do 15 posto.
"Ugostitelji već nekoliko godina nisu podizali cijene, iako su nam se cijene namirnica u nabavi drastično povećale. No, zahvaljujući PDV-u od 13 posto, imali smo mogućnosti držati cijene porcija iste. Evo, teletinu smo prije tri godine nabavljali za 60 kuna za kilogram, a sada je 100 kuna, a cijena u restoranu je ostala ista. Slično je i s biftekom, čija je cijena u nabavi bila 100 kuna za kilogram, a sada je 200 kuna za kilogram. A cijena bifteka u restoranu se nije povećavala, kao ni druge usluge. Tu je bio prostor 'za disanje' koji nam je ostavljao niži PDV. No, sada moramo povećati cijene jer s ovolikim PDV-om više ne možemo zadržati postojeću razinu, a da ne gubimo", kazao je za Slobodnu Dalmaciju poznati zagrebački ugostitelj Zlatko Puntijar.
Imamo najveći ugostiteljski PDV na Mediteranu
Puntijar upozorava na još jednu negativnu stranu maksimalnog povećanja PDV-a u ugostiteljstvu.
"Baš kad smo u hrvatskoj gastronomiji nametnuli kulturu ispijanja kvalitetnih domaćih hrvatskih vina, sada se mnogi ugostitelji ponovno okreću uvozu jeftinih loših vina iz inozemstva jer im se tako više isplati s ovim PDV-om od 25 posto. A ugostitelji su najbolji izvoznici naših proizvoda na svojim stolovima i za to smo kao nagradu dobili najveći PDV na Mediteranu", ogorčeno govori Puntijar.
Ugsotitelje najviše pak ljuti što se stalno govori o olakšicama i povlasticama koje će dobiti od Vlade radi kompenzacije povećanja PDV-a, a dva dana prije kraja godine još nitko ne zna koje bi to olakšice i beneficije trebale biti ni kada će biti prihvaćene.