Na Uskrs je u središtu Osijeka zapaljen automobil u vlasništvu sutkinje osječkog Županijskog suda Vlaste Šimenić Kovač. U tramvaju je verbalno napadnut sudac Mario Kovač. Ova dva slučaja komentirao je za Danas.hr RTL-a sudac Visokog kaznenog suda, Ivan Turudić, koji je podijelio i svoja iskustva.
Na pitanje, što bi on napravio da se probudio i vidio da mu je zapaljen automobil, sudac Turudić je kazao da se sigurno ne bi osjećao dobro te da bi o svemu obavijestio nadležne i pokušao razmisliti o tome tko bi nešto takvo bio spreman učiniti.
"Uvijek je širok krug osoba spreman to učiniti, pogotovo u današnjoj situaciji u kojoj je Hrvatska i u kojoj niz javnih osoba zaziva takva događanja te se stvara atmosfera da to bude sasvim moguće, čak prihvatljivo. Čitao sam objave po društvenim mrežama - najveći je problem otkuda sutkinji automobil, a nije problem što je ugrožena država. Jer ako su ugroženi sudac i policajac, onda je ugrožena i država", kaže Turudić.
'Najteže je bilo s djecom'
Kako je i sam sudio u značajnim i medijski eksponiranim slučajevima, kao što su predmeti Hrvoja Petrača i Ive Sanadera, Turudić kaže da je također primao prijetnje.
"Dobivao sam prijetnje više puta, imao sam policijsku zaštitu, ne na svoju inicijativu, nego odlukom policije. Najteže je bilo s djecom. Prvi put sam imao zaštitu kada su djeca imala 11 i 13 godina, pred pubertetom su bili i to im je jako teško padalo. Nisu mogli shvatiti zašto zaštita i policija", rekao je te otkrio kako je to živjeti pod zaštitom policije.
"Dijeliš apsolutno sve, postao sam prijatelj s puno njih, a prvu zaštitu sam imao prije 16-17 godina. Danas te ljude sretnem i to su lijepa iskustva po pitanju međuljudskih odnosa."
Kaže da su napadi na suce prešli granice i da je ovo što se događa u zadnje vrijeme refleks.
'Predsjednik države se prostački okomio na suce'
"Suci su označeni kao mete, na njihovim glavama i prsima se crtaju mete. Puno osoba iz javnog političkog života pridonosi stvaranju takve atmosfere. Predsjednik države se na prostački i vulgaran način okomio na suce Vrhovnog suda jer je bio nezadovoljan presudom protiv njegova prijatelja. Bio je potpuno pristran i trebao se suzdržati od komentara zato što ga nitko neće ozbiljno shvatiti. Danas šuti, primio je Udrugu Franak i opet se okomio na suce Vrhovnog suda. Sve to stvara atmosferu da je to moguće u društvu", rekao je Turudić.
Dodao je i da bi u medijima više pažnje izazvalo da se zapalio automobil nekom kontroverznom poduzetniku, nogometnom menadžeru ili zvijezdi u usponu.
"To je tragično. Jedine reakcije su bile one predsjednika Vlade i Vrhovnog suda. Svima na dušu", kazao je Turudić te zaključio da je sudački posao lijep, ali da ima svoje dobre i loše strane te da 'ne treba plakati i kukati'.