UPITNA BUDUĆNOST / Trinaest zadataka za novu vlast: Ovo su ključni problemi koje mora riješiti dolazeća Vlada

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Cilje je da javni servis postane efikasniji i novac poreznih obveznika racionalnije korišten

7.7.2020.
8:06
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Vlada Andreja Plenkovića imala je sreću što joj je mandat počeo na valu oporavka domaće ekonomije i nastavku rasta europskog i globalnoga gospodarstva.

Image
Gost RTL Direkta /

Tomislav Ćorić: 'Nikoga nećemo tražiti da nam da potporu, ucjenjivanje HDZ-a nije opcija'

Image
Gost RTL Direkta /

Tomislav Ćorić: 'Nikoga nećemo tražiti da nam da potporu, ucjenjivanje HDZ-a nije opcija'

No, jednako tako odmah na početku imala je nesreću s krahom Agrokora, za što nije snosila nikakvu odgovornost, dok je za totalnu kalvariju Uljanik Grupe, koja je porezne obveznike koštala 4,5 milijardi kuna, dijelom i sama bila zaslužna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, sada je pred novom Vladom 13 zadataka koje treba ispuniti, kako piše Slobodna Dalmacija, da bi javni servis postao efikasniji, a novac poreznih obveznika racionalnije korišten.      

1. Zauzdavanje rashoda

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kriza će nastaviti krajnje negativno djelovati na deficit državnog proračuna i javni dug i Vlada stoga treba nastaviti sa zauzdavanjem rasta onih rashoda koji nisu „produktivni“, a mjere za pomoć gospodarstvu i održavanju radnih mjesta maksimalno optimizirati sukladno tržišnoj i epidemiološkoj situaciji. Također, treba se nastaviti s poreznim rasterećenjem, ali sukladno prihodovnim mogućnostima proračuna za vrijeme recesije izazvane korona-krizom i karantenskim mjerama u Hrvatskoj i svijetu.

2. Smanjenje nameta

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nova Vlada treba nastaviti s programom administrativnog rasterećenja i smanjivanja parafiskalnih nameta, vodeći računa o tome da ne ugrozi funkcionalnost pojedinih državnih i javnih sustava i institucija i sigurnost poslovanja.

3. Reguliranje rada od kuće

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potrebno je adekvatnije regulirati rad od kuće jer je ova kriza pokazala da postoje nepotrebna administrativno-sigurnosna „opterećenja“. No, sindikati s pravom upozoravaju poslodavce da i za njih postoje opasnosti ako olako shvate redefiniranje ovog radnog instituta, pogotovo kada je u pitanju odgovornost poslodavaca za radnika u vrijeme „službenog radnog vremena“. Stoga se ovom redefiniranju treba pristupiti pažljivo, kako pretjeranom deregulacijom ne bi, bili u stvari ugroženi minimalni interesi poslodavaca.      

4. Spajanje bolnica

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je za vrijeme epidemije otežano provoditi funkcionalno spajanje bolnica, na tome treba snažnije raditi kako bi se povećala kvaliteta usluga zdravstvenog sustava, a ograničio rast troškova. Jednako tako treba pojačati centralizaciju javne nabave u zdravstvu, kao i u ostalim državnim i javnim sustavima. Potrebno je reformirati primarnu zdravstvenu zaštitu, koja bi na sebe trebala preuzeti najveći dio rješavanja zdravstvenih problema, a ne da se ponajviše liječimo na hitnoj pomoći i po bolnicama. Jednako je tako potrebno institucionalno ojačati domove zdravlja, ali i konačno modernije kategorizirati i akreditirati bolnice, kako bi se kreirali centri izvrsnosti.

5. Sustav plaća

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada i Hrvatski sabor trebaju donijeti novi sustav određivanja plaća u javnim i državnim službama.

6. Javna poduzeća

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Restrukturiranje velikih državnih poduzeća treba biti pojačano provedeno, kao i privatizacija svih nestrateških tvrtki, uključujući HPB, Podravku, Đuru Đakovića i druge slične tvrtke, a manjinske udjele u HEP-u i HP-u prodati putem inicijalne javne ponude dionica na tržištu kapitala. U tijeku je procesa traženja strateškog partnera za Croatia Airlines, kao i sanacije te kompanije, iako je prije šest godina bilo rečeno da idućih 10 godina CA neće smjeti ići u sanaciju (nakon tadašnje sanacije). To sve govori o kvaliteti restrukturiranja domaćih javnih poduzeća. Država je nastavila s tradicijom izdavanja jamstava brodograđevnim kompanijama, i privatnim i državnim i privatno-državnim partnerstvima – postoji više od 35 milijardi razloga da ovog puta budemo pametniji s nadzorom. Toliko smo kuna, naime, do sada platili na ime državnih jamstava za brodogradnju.

7. Digitalizacija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potrebno je znatno pojačati stupanj digitalizacije državnih i javnih servisa, te na digitalnoj razini okrupniti različite pružatelje javnih i državnih IT usluga.

8. EU fondovi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mora se pojačati provođenje ugovorenih projekata iz perspektive fondova EU 2014. - 2020., koje se provodi do 2023. Jednako tako prioritet mora biti priprema za financijsku EU perspektivu 2020. - 2027., a posebna pažnja se treba obratiti na ugovaranje i provedbu digitalne i zelene projekte u okviru Plana oporavka EU, iz kojeg je za Hrvatsku inicijalno predložena alokacija u iznosu od 10 milijardi eura.

9. Usvajanje eura

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proces usvajanja eura i provođenja svih operativnih poteza u tom smislu mora ostati prioritet iduće Vlade.

10. Lokalna samouprava

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je jasno da ni HDZ-ova ni SDP-ova Vlada neće ići na smanjivanje broja županija, bilo bi poželjno da onda makar agresivnije krenu u smanjivanje broja općina tako da sustav bude politički i ekonomski funkcionalniji.

11. Efikasnije pravosuđe

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez efikasnog pravosuđa nema ni pravne države, odnosno države koja bi jamčila svojim građanima poštivanje zakonskih propisa. Bez efikasnog pravosuđa nema ni kvalitetno regulirane tržišne ekonomije. Prethodne dvije Vlade SDP-a i HDZ-a su napravile promjene i korake u pravim smjerovima, ali je to bilo nedovoljno. Kada se već krenulo u nove izmjene Ovršnog zakona, ovog puta treba više paziti i na provedbene, a ne samo na „teoretske“ mjere kojima će se štititi interesi vjerovnika i dužnika.

12. Mirovinska reforma

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iduća Vlada mora pronaći način da vrati u život "Plenkovićevu" mirovinsku reformu.

13. Socijalna pomoć

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treba povećati iznos socijalne pomoći od 800 kuna za radnosposobnog samca - neke velike stranke su već najavile udvostručenje tog iznosa. Socijalna pomoć treba biti znatno bolje „ciljana“, a u tom kontekstu, i ne samo tom, potrebno je uspostaviti prihodovno-imovinske registre i cenzuse, a to nije moguće bez dovršetka projekta usklađivanja zemljišno-katastarskih knjiga.

Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo