Kad je riječ o žrtvama seksualnog nasilja u Hrvatskoj, u kategoriji dobi to su najviše djeca (32 posto) te maloljetnici od 14 do 18 godina (30 posto). Međutim, u osnovnim školama podjednako je ponašanja s elementima seksualnog nasilja među oba spola. "Imala sam slučaj da su tri djevojčice zatvorile dječaka u zahod, skinule ga i pregledavale", iznijela je prof. dr. sc. Vesna Jureša, pročelnica Katedre za socijalnu medicinu i organizaciju zdravstvene zaštite iz Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar, na okruglom stolu o uvođenju prevencijskih programa protiv seksualnog nasilja u škole, što ga je organizirala Ženska soba.
Zaboravljeni protokol
"Takvo što često se proglašava šalom, a loša je poruka to djeci koja će se teško kasnije ispraviti", kazala je dr. Jureša. Protokol o postupanju u slučaju seksualnog nasilja u školama, međutim, iako je izrađen prije nekoliko godina, u nekoj ladici čeka da ga Vlada potvrdi. Zdravstveni odgoj, u okviru kojeg bi se govorilo i o seksualnom nasilju, u škole je trebao krenuti još 2007. godine, a nije ni danas.
Nastavnici učenike navodili na seksualne radnje
"Djeca su prepuštena dobroj volji nastavnika koji su otvoreni da im se mogu obratiti", navela je Maja Mamula iz Ženske sobe, udruge koja provodi radionice za djecu i odrasle na istu temu.
Dr. Jureša navela je i tri slučaja u kojem su srednjoškolce nastavnici navodili na seksualne radnje. Djeci su u elektroničkoj pošti iskazivali seksualne želje, dok je jedan nastavnik neprimjereno dodirivao učenice. Svi su slučajevi kazneno procesuirani. "Nasilna kultura izuzetno je prisutna, a Vladine strategije sprečavanja nasilja nisu ozbiljne", ustvrdila je Emina Bužinkić iz Inicijative za uvođenje odgoja za ljudska prava.