"Uvedena je nakaradna praksa u kojoj je Vlada pred kamerama pokazivala samo one aktivnosti koje je sama odabrala, bez mogućnosti da novinari članove Vlade pitaju o odlukama i planovima donesenim na njezinim sjednicama, a takvu je praksu nastavila i Vlada Jadranke Kosor. Od novog predsjednika Zorana Milanovića i njegove Vlade očekujemo da vrati praksu koja je postojala u mandatu Ivice Račana, kad su novinari nakon svake vladine redovite sjednice imali mogućnost premijeru i ministrima postavljati pitanja i tražiti pojašnjenja najvažnijih odluka donesenih na sjednici, kao i o ostalim životno važnim pitanjima iz njihova djelokruga.
Grubo ignoriranje
Tražimo također da Vlada, sukladno dobroj demokratskoj praksi, objavljuje dnevni red svojih zatvorenih sjednica i odluke koje su na njima donesene.
Želimo da vladin Ured za odnose s javnošću, koji je u proteklih osam godina većinu novinarskih upita grubo ignorirao ili na njih odgovarao šupljim frazama, postane istinski servis za informiranje javnosti o radu Vlade", navodi se u otvorenom pismu koje je HND uputio Vladi.
Problematični HRT
Također, očekuju da Ministarstvo kulture, Vlada, saborski Odbor za medije i Hrvatski sabor aktivno potpomognu rješavanju "klijentelističkog, nekompetentnog i neodgovornog upravljanja Hrvatskom radiotelevizijom". Kažu da će biti potrebno u Saboru donijeti konkretne odluke kako bi se zaustavio profesionalni pad, osobito u Informativnom programu Hrvatske televizije.
"Mislimo da bi sastav Programskog vijeća trebao biti stručniji nego što je sada - usredotočen na javnu televiziju i radio i na novinarstvo", kažu u HND-u.
Od Ministarstva kulture Hrvatsko novinarsko društvo očekuje da se vrlo skoro započne raditi na novom Zakonu o medijima.