Potpredsjednik Vlade i ministar branitelja Tomo Medved u ponedjeljak je u Strugi Banskoj kod Dvora odao počast trinaestorici poginulih hrvatskih redarstvenika 1991., ističući kako je onemogućeno da Zakon o civilnim stradalnicima Domovinskog rata konzumiraju agresori na RH.
"Upravo zbog stradanja civila u ratu, kao i ovdje u Strugi Banskoj gdje su korišteni kao 'živi štit', preživjeli strahote, mučeni, ubijani i protjerivani iz svojih kuća, upućujemo poziv svima koji djeluju u javnom prostoru da prepoznamo potrebu i riješimo to pitanje, odnosno da implementiramo naš Zakon o civilnim stradalnicima Domovinskog rata kako to zaslužuju civilne žrtve", poručio je Medved na komemorativnoj svečanosti.
Žrtve su prepoznate i vrednovane
Zauzeo se i da se zajednički doprinese stvaranju općeg ozračja u društvu gdje su civilne žrtve Domovinskog rata prepoznate i vrednovane, kao sastavnica u mozaiku stradanja hrvatskog naroda.
U tom su zakonu, istaknuo je, na poseban način postavljene zapreke da zakon ne mogu konzumirati osobe koje su sudjelovale u agresiji na Hrvatsku te stoga ne postoji nikakva bojazan da će netko od pripadnika neprijateljskih formacija, te njihovih suradnika i pomagača ili osoba koje su na bilo koji način pomagale u agresiji, koristiti taj zakon.
"Zakon je strukturiran tako da prepoznaje stvarne i nevine civilne žrtve Domovinskog rata, a s druge strane onemogućava konzumiranje zakona od strane onih koji su vršili agresiju na RH", poručio je Medved.
Novi potres - nova šteta
Kao načelnik Nacionalnog stožera za sanaciju šteta od potresa spomenuo je da se trenutno na Banovini uklanja oko 200 oštećenih objekata, a nakon novog potresa u subotu već su učinjeni novi preliminarni pregledi jer je i taj potres ostavio nova oštećenja na objektima.
"Već je jasno da će biti potrebno ukloniti i neke nove objekte koji su već bili oštećeni, a sada su svrstani u kategoriju da i oni moraju biti uklonjeni. To je nažalost stalni proces s kojim živimo već sedam mjeseci, jer nakon svakog potresa radimo novu kategorizaciju. Prvi nam je prioritet uklanjanje objekata koji prijete ljudima", naglasio je Medved.
Napomenuo je da se obnova trenutno odnosi na 1500 objekata, a od tog broja oko 400 objekata je već završeno ili u postupku završetka. "Paralelno s tim, obavljamo i niz drugih mjera gospodarske revitalizacije. Izdvojit ću samo poljoprivredu koja provodi brojne mjere, pa danas već imamo oko 15.000 grla stoke na području Sisačko-moslavačke županije te brojna infrastrukturna i druga ulaganja", rekao je i podsjetio da je šteta od potresa procijenjena na 41,5 milijardi kuna.