'GRAD MORA BITI LIDER' /

Tomašević o poskupljenju energenata: 'Postavili smo velike ciljeve... Nova pravila igre, nove cijene'

Riječ je o Energetskom atlasu Grada Zagreba i Energetskoj obnovi zgrada javne namjene u vlasništvu Grada Zagreba

16.8.2022.
13:13
VOYO logo

Zagreb će dobiti dvije nove aplikacije u sklopu Energetskog portala Grada Zagreba. Gradonačelnik Tomislav Tomašević obratio se javnosti sa svojim zamjenicima - Lukom Korlaetom i Danijelom Dolenec.

Tomašević i zamjenik ravnatelja Regionalne energetske agencije Svjerozapadne Hrvatske (REGEA) Velimir Šogon predstavili su dvije nove aplikacije u sklopu Energetskog portala Grada Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o Energetskom atlasu Grada Zagreba i Energetskoj obnovi zgrada javne namjene u vlasništvu Grada Zagreba. "Više nego ikad su potrebna ulaganja u obnovljive izvore energije. Grad Zagreb želi olakšati i građanima da to naprave. Grad mora biti lider", rekao je Tomašević na predstavljanju aplikacije.

Energetska tranzicija na razini kvartova

"Radi se o interaktivnom alatu koji vizualno povezuje prostorne karakteristike potrošnje energenata. Govorimo o četiri resursa – električna i toplinska energija, plin i voda", pojasnio je Tomašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj alat prije svega služi Gradu Zagrebu i istraživačkim institucijama, rekao je Tomašević dodavši da tako može planirati energetsku tranziciju na razini kvartova. "Htjeli smo da dio tih podataka, koliko je to moguće, do neke mjere bude dostupan građanima", pojasnio je.

"Riječ je o živom alatu koji će se svakodnevno unaprjeđivati i obnavljati. Radi se o vizualnoj usporedbi spomenuta četiri resursa", dodao je.

Od danas su u pogonu dvije aplikacije

Drugim alatom, rekao je Tomašević, Grad Zagreb želi pratiti vrtiće, škole i druge ustanove kako bi vidjeli napredak u energetskoj obnovi. "Nije samo bitno za smanjenje troškova, već i za smanjenje emisija stakleničkih plinova. Grad Zagreb ima čak 340 ustanova kojima je osnivač. Zagreb želi biti lider u energetskoj obnovi, i na razini Hrvatske", poručio je.

"Nama je ovo veliki korak prema pravoj energetskoj tranziciji. To smo planirali i ranije. To više nije pitanje samo zelene politike, već i financijske održivosti grada", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenik ravnatelja Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA) Velimir Šogon poručio je kako su od danas u pogonu dvije nove aplikacije.

"Zagreb je postavio vrlo visoke ciljeve. Ova aplikacija omogućava praćenje tih ciljeva. Energetski atlas ima funkciju pružanja podataka o energetskoj potrošnji", pojasnio je Šogon dodavši da građani imaju uvid u potrošnju na razini gradskih četvrti. Građani mogu vidjeti kako Grad Zagreb izgleda s obzirom na energetsku potrošnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aplikacija će se i dalje nadograđivati

"Alat je vrlo moćan za prostorno planiranje i za praćenje energetske tranzicije. Moguć je pregled izgradnje plinske infrastrukture, toplinske infrastrukture i gdje se one tuku i preklapaju što nije dobro", pojasnio je na primjeru Šogon.

Za bilo koji objekt moguće je dobiti podatke o potrošnji u zgradama, rekao je Šogon, dodavši da je za svaku zgradu moguće dobiti uvid u potrošnju prirodnog plina, električne i toplinske energije od 2015. do 2020. godine što je "vrhunski alat za provedbu energetskog planiranja". Istaknuo je Šogon da će se aplikacija i dalje nadograđivati.

Zamjenica gradonačelnika Tomaševića, Danijela Dolenec, objavila je javni poziv za financiranje programa kulture. "Namijenjen je specifičnim kulturnim sadržajima u gradskim četvrtima. Namijenjen je umjetnicima, organizacijama i udrugama da objave program koji bismo financirali. Pojedini programi mogu biti financirani u iznosima od 80.000 kuna", pojasnila je ukratko. "Želimo oživjeti kvartove, odnosno gradske četvrti. Bit će otvoren do 15. rujna", poručila je.

Novi sustav odvoza otpada

Početkom listopada trebao bi zaživjeti najavljeni novi sustav prikupljanja, odnosno naplate odvoza otpada u Zagrebu. Osvrnuvši se na aktualno stanje, Tomašević je rekao kako se intenzivno radi na svim aktivnostima. "Potpisani su ugovori sa svim trgovačkim centrima koji su se javili na poziv Čistoće. Prva isporuka vrećica prema trgovačkim lancima bit će već početkom rujna. Dva tjedna prije stupanja novog sustava na snagu, građani će već moći kupiti vrećice", pojasnio je Tomašević, prenosi Dnevnik.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prva varijanta je da boksovi budu u zgradama, smetlarnicima, a druga varijanta da budu na zemljištu zgrade u kojoj se stanari nalaze. Jedino ako to ne mogu, ide se u boksove koji se ugovaraju direktno s proizvođačima. Boksovi se plaćaju iz pričuve. Građani su počeli tražiti dozvole za boksove, a Grad Zagreb izdavati dozvole za tipizirane boksove", rekao je.

"Do kraja godine će u Zagrebačkom holdingu raditi oko 700 ljudi manje. I to će se i dogoditi. Možete vidjeti nove natječaje za operativna radna mjesta", poručio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrnuo se na stanje u Osnovnoj školi Savski Gaj u blizini koje je ukinuta autobusna linija. "Otvara se područna škola u Blatu, čime za razrednu nastavu nema potrebe za prijevozom. Prijevoz je ranije bio organiziran u kontekstu radova na rotoru Remetinec. Sama udaljenost od škole treba biti veća od pet kilometara, odnosno da nema drugog prijevoza", istaknula je Danijela Dolenec.

O potencijalnim redukcijama struje i vode

Govoreći o potencijalnoj redukciji struje i vode, Tomašević je rekao da očekuje sastanke s Vladom i lokalnim samoupravama. "Najavljena poskupljenja će biti ogroman udar za jedinice lokalne samouprave", rekao je Tomašević.

"Što se tiče energetskih ušteda, Grad Zagreb je među prvima u Hrvatskoj propisao najveću moguću temperaturu za hlađenje – 25 stupnjeva. Cijelu javnu rasvjetu nastojimo zamijeniti LED rasvjetom. LED svjetiljke su bitne jer možemo regulirati da noću koriste puno manje energije. To su projekti na kojima radimo", rekao je o projektima.

"Moramo smanjiti emisije stakleničkih plinova. Pogledajte travnate površine kako izgledaju, vodostaj rijeka i jezera. Što više obnovljivih izvora energije i energetske obnove zgrada", istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje o planiranom vremenu provedbe spomenutih planova, Tomašević je rekao da se sve to razmatra. "Postoje standardi i propisi i moramo biti u skladu s njima na nacionalnoj razini. Ići ćemo do onog manevarskog prostora koji nam je dopušten. Ključna je sigurnost u prometu, postoje određeni propisi. Država će možda morati mijenjati neke pravilnike i morat ćemo se više koordinirati s obzirom na ono što nam vjerojatno slijedi", poručio je Tomašević.

"Idemo u novu plinsku godinu, nova pravila i nove cijene, nova pravila igre s obzirom na globalne okolnosti. Likvidnost Gradske plinare je bila jako načeta. Likvidnost je ključna za sigurnost energetskog sustava Hrvatske. GPZO ima oko 60 posto tržišta Hrvatske kada govorimo o opskrbi plinom hrvatskih građana", dodao je Tomašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo