PRONAŠAO RUPU KROZ KOJU JE CURIO NOVAC: /

Ministar poljoprivrede u zadnji tren stopirao isplatu 17 milijuna kuna

Image

Ministar Tolušić u posljednji je trenutak stopirao isplatu potpora od 17 milijuna kuna. Na to ga je ponukalo otkriće rupe kroz koju je curio novac iz Ministarstva.

9.3.2017.
14:20
VOYO logo

Dok su poljoprivrednici čekali isplatu otpora za livade i pašnjake i pitali se zašto sve kasni, ministar Tomislav Tolušić otkrio je rupu kroz koju curi novac i odlučio je "zakrpati". Točnije, Ministarstvo je izmijenilo Pravilnik o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjerama ruralnog razvoja za 2017. godinu vezanim upravo za travnjake i pašnjake.

Travnjaci i pašnjaci

Uslijedilo je to nakon što je naložio još jednu akciju terenske provjere tijekom koje su državni inspektori iz Agencije otkrili gomilu nepravilnost. Od svih prekontroliranih pašnjaka, na njih čak 50 posto naišli su na nepravilnosti. Ondje nisu bili pašnjaci, nego zapuštene površine zarasle u visoku, neželjenu vegetaciju, a korisnici nisu imali nijedno grlo stoke. Dakle, korisnici su uredno uzimali potpore države za nešto što nisu koristili niti na tome radili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon toga, dodatnom dubinskom kontrolom utvrđeno je da postoje čak 683 poljoprivredna gospodarstava koja u ARKOD-u (baza podataka o korištenju zemljišta) imaju upisane površine veće od jednog hektara pašnjaka, a nemaju stoku. Dakako, ako se traže potpore, ta stoka mora biti evidentirana u Jedinstvenom registru domaćih životinja (JRDŽ) koji vodi Hrvatska poljoprivredna agencija. Riječ je o ukupnoj površini od 5.839,85 ha pašnjaka na kojima na ispaši nikada nije bilo stoke. Najveći broj kontrola nad pašnjacima bez stoke provodio se u Šibensko-kninskoj, Osječko-baranjskoj i Ličko-senjskoj županiji.

Što je novo u Pravilniku?

Stoga je ministar odlučio da tim poljoprivrednicima neće isplatiti prvi dio potpora, a naložio je da se kontrole nastave. Po završetku će se utvrditi izračun umanjenja, isključenja iz plaćanja te sankcije za prijestupnike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naravno da smo ostali neugodno iznenađeni razmjerima drskosti zloupotreba pašnjaka. Nije normalno da netko dobije 3000 kuna za hektar pašnjaka na kojem stoka uopće ne pase. Našli smo gotovo 6000 hektara pašnjaka čiji vlasnici nemaju nijedno grlo, a za što im je trebalo biti isplaćeno 17 milijuna kuna. To neću dopustiti. Nisam ja nikakav Robin Hood, ali novac mora poticati proizvodnju, a ne plandovanje", prokomentirao je za Jutarnji list Tolušić, koji je nakon toga odlučio reda napraviti i u Pravilniku.

U njemu sada stoji da su poljoprivredne površine pod trajnim travnjacima evidentirane u sustavu ARKOD kao pašnjaci ili krški pašnjaci - poljoprivrednik koji traži potporu mora je održavati ispašom, i to s najmanje 0,5 uvjetnih grla po prihvatljivom hektaru pašnjaka ili 0,3 uvjetna grla po prihvatljivom hektaru krškog pašnjaka.

Uvođenjem konkretnog broja grla stoke po hektaru konačno su transparentno propisani minimalni uvjeti održavanja pašnjaka i krških pašnjaka u stanju pogodnom za ispašu ili uzgoj stoke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo