Gdje institucije završavaju svoj posao, počinje rad Ljiljane Gehrecke. Posljednjih 13 godina u Vukovaru pomaže sugrađanima u prevladavanju ratnih trauma.
"Država i lokalna samouprava su fokus svog djelovanja stavili na materijalnu obnovu grada, što je isto važno, ali je važno bilo prepoznati potrebu duhovne obnove i pomoći ljudima da prevladaju svoju patnju. To je bilo potpuno zanemareno, mi nismo za ove projekte mogli dobiti donacije", rekla je Gehrecke.
Volontiranje u radionicama za psihološku pomoć kroz koje su prošli brojni Vukovarci smisao je njezinog života, pogotovo otkako je u mirovini. "Vrlo često me građani susreću na ulici i u toplom zagrljaju se zahvaljuju što sam im pomogla promijeniti gledanje na život i kvalitetu života", kaže Gehrecke.
Svatko može pridonjeti
Zadovoljstvo u volontiranju je pronašla i 19-godišnja Osječanka Marija Šmit. Radi kao geodetska tehničarka što je i po struci, a dva puta tjedno nakon posla pomaže djeci s posebnim potrebama. Volontira posljednje dvije godine.
"Želim potaknuti mlađe ljude koji su toliko očajni u potražnji posla na primjer, neka krenu s volontiranjem jer to je neprocjenjivo i nešto što se ne može opisati. Svaki put kada bih zagrlila nekoga od mojih klinaca kažem Bože daj mi veće ruke i što veće srce, ali shvatim da svakim danom, svakim njihovim zagrljajem i osmijehom dobivam sve veće ruke i veće srce", kaže mlada Marija.
S oko sto djece radi i Vitomir Maričić na Rabu. Uči ih slobodnom penjanju posljednje dvije godine od čega su brojne dobrobiti za njihov psihofizički razvoj, kaže ovaj zaljubljenik u avanture i ekspedicije, inače po struci informatičar.
"Krajem školske godine organiziramo natjecanje gdje nagradimo najbolje, možda napravimo neko međuotočno, županijsko, revijalno natjecanje klinaca. Do 4,5 mjeseca bih volio da budu gotova i sigurna za korištenje vanjska penjališta s obzirom da su već vješti i željni novih visina bih im volio omogućiti da to mogu probati i vani i da to imaju na svom otoku", kaže Maričić.
Ema Murić studentica je prava koja na Županijskom sudu u Rijeci pomaže žrtvama i svjedocima teških kaznenih djela. "Većinom oni dođu izgubljeni, uplašeni, smirimo ih uputimo ih i kažemo kako će to izgledati. Pružamo im emotivnu podršku i omogućimo da se smire i uđu u sudnicu ne prestrašeni nego sposobni za svjedočenje", kaže studentica Ema.