Hrvati sve kasnije odlučuju ući u brak. To dokazuju i brojke. Prema posljednjim podacima, iz 2022. godine, prosječna starost ženika pri sklapanju prvog braka, bila je 32 godine, a nevjesti 29 godina.
U istoj je godini sklopljeno nešto više od 18 000 brakova. Bio je to prvi brak za oko 87 posto žena i muškaraca, objavio je Državni zavod za statistiku (DZS).
DZS je istražio i ima li sudbonosno "da" ikakve veze s geografskim položajem. Kako se brak smatra tradicionalnom formom, tako su, prema istraživanju, tradicionalni krajevi skloniji sklapanju braka. Podaci pokazuju da je na 1 000 stanovnika na razini Republike Hrvatske bila nešto manja od pet posto. Onih u braku, najviše je u Vukovarsko-srijemskoj županiji, a iznosi šest posto. Najmanje vjenčanih je u Istarskoj županiji - manje od četiri posto.
Razlike ima i u obliku braka. U Hrvatskoj je 2022. godine bilo 50,6 posto vjerski sklopljenih brakova, a 49,4 posto građanskih. Najviše je vjerskih u Ličko-senjskoj (63 posto), a najmanje u Istarskoj županiji (38,1 posto).
Godine 2022. razvedeno je 4 808 brakova. Na tisuću sklopljenih, razvedeno je 266 brakova. Najmanje se razvode oni u Šibensko-kninskoj županiji (103 braka), a najviše je razvedenih u 2022. godini bio u Karlovačkoj županiji (oko 450 brakova).
Prosječno trajanje braka u Hrvatskoj je oko 15 godina. Možda bi braku onda, ipak, trebalo dati priliku, usprkos većem broju razvoda.
A u tom duhu, nije loše za spomenuti da je Dubrovnik, prema popisu TripAdvisor-a, jedna od 20 najboljih svjetskih destinacija za medeni mjesec u 2024. godini.
Bili sami, u vezi ili u braku, voljeti treba i kada nije Valentinovo!
POGLEDAJTE VIDEO: Nediljka i Žarko zaljubili su se kao tinejdžeri, pa opet 'prohodali'. Umirovljenici otkrivaju što znače godine