Jedan od kandidata za predsjednika HDZ-a Tomislav Karamarko uputio je pismo predsjedništvu stranke u kojem izražava negodovanje što mu kao kandidatu za šefa stranke nisu omogućeni isti uvjeti za borbu kao i aktualnoj šefici Jadranki Kosor.
Zašto Karamarko misli da je drugačiji od Kosor?
Karamarkova briga oko demokratizacije stranke koja već godinama počiva na autokratskom modelu vladanja proizlazi tek iz brige za vlastitu budućnost unutar nje same. Naime, kako drugačije objasniti ovu iznenadnu zbrinutost za demokraciju od čovjeka koji je kao bivši ministar policije uhićivao mirne prosvjednike protiv vladajuće elite u zagrebačkoj Varšavskoj kršeći time njihova ljudska prava, kojeg se optuživalo za prekomjernu upotrebu sile, koji je novim kadrovima netom prije predaje vlasti pokušao zadržati kontrolu nad policijom i nakon izbora i koji je represivni aparat pokušao iskoristiti u predizborne svrhe. Karamarko će u javnosti teško moći pobjeći od činjenice da je poput svoje suparnice, aktualne šefice HDZ-a Jadranke Kosor, učenik iste škole koja nema veze s demokracijom.
Pismu koje je objavila Politika plus, a u kojem Karamarko Kosorici spočitava to što nije svim kandidatima za unutarstranačke izbore omogućen uvid u legalitet izbora te uskraćivanje korištenja stranačkih prostorija, donosimo u cijelosti.
"Poštovani članovi predsjedništva Hrvatske demokratske zajednice,
dragi stranački prijatelji,
obraćam vam se potaknut nedavnim zbivanjima vezanim uz stranačke izbore na mjesnim, općinskim i gradskim izborima. Od naših članova i kolega na terenu čuli smo za različite nepravilnosti, pristranosti i neprofesionalnu organizaciju, a o tome su i mediji naveliko izvještavali, prezentirajući Hrvatsku demokratsku zajednicu kao stranku koja nema volje, snage i mudrosti da provede unutarstranačke izbore, bez afera i kontroverzi.
Vjerujem da nikome od nas to ne odgovara, a najmanje koristi imidžu stranke, koji je ionako posljednjih godina prilično poljuljan.
U tom smislu vas molim da Predsjedništvo stranke što prije organizira raspravu posvećenu organizaciji unutarstranačkih izbora, te jasno definira organizaciju i načine glasovanja, ali i praćenje od strane stranačkih promatrača.
Naime, nedopustivo je da samo jedna "zainteresirana strana" nadgleda izborne procese, a da je ostalim kandidatima uskraćen bilo kakav uvid u legalitet izbora na pojedinim razinama. Zato vas molim i apeliram da se omogući da svaki kandidat može, posredstvom naših članova na terenu, sudjelovati u nadgledanju regularnosti izbornog procesa na svim razinama. Inače, sva naša nastojanja će postati farsa, a izborni rezultati upitni i nelegitimni.
Također je nedopustivo da se glavno tajništvo stranke pretvara u servis jednog kandidata, umjesto da omogući ravnopravan tretman svih zainteresiranih stranačkih ljudi i postane istinski servis stranke.
Uskraćivanje korištenja stranačkih prostorija kandidatima za predstavljanje kandidata našem članstvu se pokazalo apsurdnim i već tjednima izaziva podsmijeh hrvatske javnosti. Stoga vas također molim da preispitate tu odluku i omogućite normalnu, ljudsku i primjerenu raspravu unutar stranke o sadašnjosti i budućnosti HDZ-a. Sučeljavanje kandidata za najviše dužnosti stranke, koje se održavaju iza zatvorenih vrata i daleko od medijske pozornosti, su normalne i poželjne u svakoj demokratskoj stranci. Tako se rađaju nove ideje i "bruse" stajališta, a biračima omogućuje da iskažu svoje mišljenje i da se osjećaju uvažavanim i korisnim dijelom stranke.
Takvim malim iskoracima ćemo već sada, bez obzira tko će biti izabran u vodstvo stranke, početi mijenjati sliku o HDZ-u te pridonositi stvaranju novog mentaliteta i pobjedničkog duha. U protivnom, nelogični potezi i pristranost dijela vrha stranke dodatno će otežati cjelokupni unutarstranački izborni proces i ostaviti gorak okus među našim članstvom, a nedvojbeno će se odraziti i na daljnje srozavanje našeg rejtinga u hrvatskoj javnosti.
Ovo pismo upućujem u najboljoj namjeri, u želji da smirimo strasti i duhove te iskoristimo povijesnu priliku i pokažemo Hrvatskoj i svijetu da je HDZ bio i ostao predvodnik dobrih i demokratskih praksi.
Tomislav Karamarko".