TKO ĆE U ŠATOR, A TKO U ZGRADU? /

'Ako ste u krevet stavili oboljelog od covida, u taj krevet ne možete staviti nekoga tko ima infarkt'

Image
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL

'Nijedan sustav nema neograničene kapacitete. Ako ste u jedan krevet stavili pacijenta koji boluje od covida, u taj krevet ne možete staviti nekoga tko ima infarkt'

23.10.2020.
7:45
Sanjin Strukic/PIXSELL
VOYO logo

Govoreći o ograničenjima zdravstvenog sustava u Hrvatskoj dok naglo raste broj oboljelih od covida-19, Boris Ujević, dopredsjednik Hrvatske udruge bolničkih liječnika, rekao je za N1 da su male, lokalne bolnice ranjivije na naglo širenje zaraze zato što imaju i manje kadrova i manje prostora.

Napominje da je promašeno svoditi problem s pandemijom na to kolika je smrtnost od covida, nego problem vidi u resursima zdravstvenog sustava koji treba pomoći naglo izrazito velikom broju oboljelih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Problem o kojem se priča od početka pandemije je da u kraćem vremenu oboli od koronavirusa puno pacijenata i onda oni popune sve kapacitete. Nijedan sustav nema neograničene kapacitete. Ako ste u jedan krevet stavili pacijenta koji boluje od covida, u taj krevet ne možete staviti nekoga tko ima infarkt", naveo je primjer.

Image
LIJEČNICI UPUTILI APEL GRAĐANIMA: /

'Pomozite nam u borbi za vaše i naše zdravlje!'

Image
LIJEČNICI UPUTILI APEL GRAĐANIMA: /

'Pomozite nam u borbi za vaše i naše zdravlje!'

Tko bi trebao biti u šatoru, a tko u zgradi?

Ujević je komentirao i kapacitete u KB-u Dubrava rekavši da bi pacijenti trebali biti tako razmješteni da blaži slučajevi budu u šatoru, a teži u zgradi. "Koliko mi je poznato, ti šatori su vrlo funkcionalni i imaju sve što imaju i u zgradi. Mislim da nije pitanje tko će biti u šatoru, a tko u zgradi, nego je pitanje liječnika da pokriju sve te pacijente, ako ih bude u ovim vrijednostima. Dubrava je zasad preuzela najveći dio (oboljelih), ali oni to kadrovski sami ne mogu podnijeti. Sad svi deklarativno govore da će pomoći 'Dubravi', ali bi trebalo napraviti konkretne planove", upozorio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje mogu li studenti koji se tek školuju za liječnike ili umirovljeni liječnici preuzeti dio tereta brige o oboljelima od covida, kaže da bi se usudio reći da oni ne mogu uopće preuzeti brigu o hospitaliziranim covid bolesnicima. "Hospitalizirani pacijenti su teže oboljeli, o njima se moraju brinuti oni koji znaju to raditi, a ne ljudi koji su priučeni", kazao je.

Ujević, koji inače radi u KB-u Sveti Duh, rekao je i da zasad imaju sve lijekove dostupne, dok su veledrogerije odnedavno zbog duga obustavile isporuke lijekova bolnicama. "Taj dug postoji, možemo slobodno reći, da se više niti ne sjećamo od kada postoji. Novac koji se izdvaja za zdravstvo na razini cijele Hrvatske je premali da bismo plaćali lijekove", rekao je te dodao da pandemija i ovakva kriza sigurno nisu vrijeme za strukturalne reforme.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiit OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo