Svečani doček i liturgiju u 17 sati predvodi zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić. Misnim slavljem u 19 sati predsjeda sisački biskup Vlado Košić, a molitveno bdjenje i mogućnost ispovijedi su do ponoći, javlja KTA.
U četvrtak 14. travnja tijelo sv. Leopolda bit će cijeloga dana izloženo vjernicima na štovanje u katedrali, a u 19 sati svečanu misu će predvoditi kardinal Bozanić u zajedništvu s biskupima iz Hrvatske i BiH te provincijalima redovničkih zajednica. Nakon mise je svečani ispraćaj i odlazak tijela u crkvu Sv. Leopolda u zagrebačkoj Dubravi.
Galerija
Zbog velikog broja hodočasnika na mjestima gdje će tijelo biti izloženo, do 18. travnja u blizini zagrebačke katedrale bit će posebna regulacija prometa, kao i uz crkvu Sv. Leopolda Bogdana Mandića u Gornjoj Dubravi, objavila je PU Zagrebačka. U policiji ističu kako se očekuje više od 10.000 hodočasnika pa su moguće promjene te moli za strpljenje.
Promet će biti zatvoren:
13. i 14. travnja od 16 do 24 sata:
- Ulicom Kaptol od Degenove do Ulice Pod zidom (dopušteno je prometovati samo vozilima ZET-a).
Od 15. do 17. travnja, od 6 do 24 sata:
- Zatvoren će biti desni prometni trak u Aveniji Gojka Šuška od okretišta tramvaja do Ul. R. Kolaka u oba smjera (prema procjeni policije).
Zatvorena će biti i:
- Ul. sv. Leopolda Bogdana Mandića od Ljubijske do Širinečke, kao i sve bočne ulice s južne strane: Zavidovićka, Trepčanska, Idrijska, Gojlanska, Širinečka prema Ul. sv. Leopolda Bogdana Mandića. Autobusi će se moći parkirati na Aveniji Gojka Šuška, od okretišta do KB Dubrava, s obje strane avenije, a osobni automobili u garaži Garden Malla od 0 do 24 sata.
Proglašen svetim 1983.
Na dan Mandićeve smrti, 30. srpnja 1942. godine , u Padovi se okupilo više od 170.000 ljudi kako bi mu odali počast.
Kao Bogdan Ivan, rodio se u imućnoj hrvatskoj obitelji u Herceg Novom, porijeklom iz Mandića kraj Omiša.Bio je nizak rastom i mucao je. Živeći u Herceg-Novom među pravoslavcima, Bogdan je veoma rano upoznao i iskusio rastavljenosti kršćana pa je ulaskom u kapucinsko sjemenište sa 16 godina želio postati apostolom jedinstva. Odlazi u sjemenište u Udinama u sjevernoj Italiji. Na dan 20. rujna 1890., kardinal Domenico Agostini ga je zaredio za svećenika. Nakon kratkog boravka u Zadru, Kopru i na Rijeci, po volji svojih poglavara bio je konačno određen za Padovu.
Hrvatske korijene nikad nije zaboravio. Početkom Prvog svjetskog rata trebao je primiti talijansko državljanstvo, no nije na to pristao. Kao stranac iz neprijateljske zemlje proveo je u zatvoru na jugu Italije godinu dana.
Kad je otac Leopold 30. srpnja 1942. umro u Padovi, njegov pogreb bio je već njegova proslava na zemlji. Leopolda iz Herceg-Novog papa Pavao VI. je 1976. proglasio blaženim, ,a svecem ga je proglasio papa Ivan Pavao II.16. listopada 1983. Spomendan mu je 12. svibnja.
U zagrebačkoj katedrali njegovo će tijelo biti izloženo do četvrtka, a od petka do ponedjeljka u Crkvi sv. Leopolda bl. Mandića u Dubravi. U ponedjeljak tijelo putuje u Ljubljanu.