Život pod otvorenim nebom dok su temperature danima ispod nule i onima koji su na to stjecajem okolnosti navikli - tjera suze na oči. Beskućnicima je ovih dana najteže jer od zime bježe gdje god stignu.
"Na Jarunskoj cesti u baraci u vrtu živim. Preko noći imam peć koju sam dobio i tamo spavam. Čujte trpim, šta mogu. Pomogne mi tako uvijek netko, ali jako slabo", izjavio je Čedo Kolak, beskućnik.
Istu subinu u Hrvatskoj, procjenjuje se - ima 4 do 5 tisuća ljudi - točan broj beskućnika ne zna se. Samo u dnevnom boravku u Domu Nade u Zagrebu na godinu dođe stotinjak novih korisnika. Tijekom dana se ovdje mogu orkijepiti, ugrijati i okupati - kad padne noć, prepušteni su ulici.
"Neki se idu grijati u sredstvima javnog prijevoza gdje će i prenoćiti, neki idu u vagone, neki idu u barake koje su zapravo bile šupe za drva", rekao nam je Danijel Vuga, voditelj dnevnog boravka za beskućnike.
Kruno je svoj dom, dok se ne zaposli, pronašao u prihvatilištu za beskućnike u Velikoj Kosnici. Dane provodi uz radijator.
"Hladnoća je ekstremna, ja već nekoliko dana sam bio ovdje pošto sam lagani asmatičar pa mi ovi uvjeti ne odgovaraju, danas sam prvi put izašao van nakon pet dana", izjavio je Kruno Blajić, beskućnik.
U Hrvatskoj je 14 takvih prihvatilišta s kapacitetom do 450-ero ljudi. Međutim na ulici i u napuštenim barakama ih je deset puta više. Potreba za skloništem u prihvatilištu najveća je zimi.
"Imaju toplo, skuhano, imamo neku odjeću i obuću im za dati, naravno uvijek su nam potrebne nove donacije, što se tiče zimske obuće i jakne, to je najviše nam potrebno", dodaje Vanja Tolić, socijalna radnica u prihvatilištu.
Mile je bivši beskućnik, pokrenuo je udrugu Fajter kroz koju pomaže svojim prijateljima bez krova nad glavom. Neki od njih žive u zgradama poput ove u majnim grupama u jednoj prostoriji koja nije na vjetrometini.
"Ujutro se ustati to je pakao jer ti je zima, a nemaš uvjete kao vi - daljinski, bum, klima. Ujutro se probuditi to je borba sa samim sobom", kazao je Mile Mrvalj, bivši beskućnik.
Borba je i s predrasudama i sustavom koji ne mari za njih.
"Borba opstanka, životinjska borba, animalna borba, borba da se preživi, dosta bolna priča i bolna tema", dodaje Mile.