Nacional u novom broju tvrdi da je u posjedu ekskluzivnih dokumenata koji otkrivaju da je bivši predsjednik HDZ-a i nekadašnji prvi potpredsjednik Vlade TomislavKaramarko lagao u imovinskoj kartici i prešutio nekretnine milijunske vrijednosti.
Karamarko, koji je s mjesta potpredsjednika Vlade morao otići uslijed pritiska Mosta nakon otkrića 'afere Konzultantica', u Katastru Grada Zagreba upisan je kao osoba koja se nalazi u posjedu polovice najmanje milijun i pol eura, odnosno oko 12 milijuna kuna, vrijedne vile u elitnom zagrebačkom naselju Bukovcu.
Povratničke ambicije
Tu su dosad potpuno nepoznatu informaciju, uz prateću dokumentaciju, Nacionalu dostavile osobe koje su s tim bile upoznate najmanje dvije godine, odnosno još od rujna 2015. prije parlamentarnih izbora koji su završili tako što je Karamarko postao prvi predsjednik HDZ-a koji unatoč osvojenoj većini glasova nije uspio postati i premijer.
"Dobre duše pomogle su nas usmjeriti u istraživanju, čini se nakon što su se počele nazirati Karamarkove povratničke ambicije", napisao je urednik Nacionala Berislav Jelinić. Karamarka se navodno povezuje i sa stanom na Zelenjaku, garažom na Dobrom dolu...
Karamarkova imovinska kartica
Kao što se može vidjeti na internetskim stranicama Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa, u imovinskoj kartici bivšeg predsjednika HDZ-a objavljenoj u veljači 2016. godine stoji da obitelj Karamarko ima tri stana.
Sva tri stana nalaze se na području Grada Zagreba, a dva se vode na Karamarkovu suprugu Anu. Ona je vlasnica stanova od 40,5 i 140,7 četvornih metara. Nekad najmoćniji čovjek hrvatske politike u imovinskoj je kartici naveo da je vlasnik 105 metara četvornih velikog stana u Zagrebu.
Afera 'Konzultantica'
Podsjetimo, pad Tomislava Karamarka počeo je nakon što je javnost saznala za aferu 'Konzultantica'. Naime, otkriveno je da je tvrtka Karamarkove supruge poslovala s tvrtkom njegova prijatelja i lobista MOL-a JosipaPetrovića. Petrović je godinama službeni lobist mađarskoga MOL-a, s kojim je Hrvatska u sporu oko Ine i trenutačno na arbitraži.
I dok je Karamarko ponavljao kako to nije problem jer uvijek strogo odvaja privatno i poslovno, Most, tadašnji HDZ-ovi partneri u Vladi, nisu prihvatili njegov argument i odbili su daljnju suradnju s Karamarkom. Kao što se dobro sjećamo, Oreškovićeva Vlada je pala, raspisani su prvi izvanredni parlamentarni izbori u hrvatskoj povijesti, a Karamarko je podnio i ostavku na mjestu predsjednika HDZ-a.