Od 16. kolovoza prodavaonice i uslužne radnje diljem Hrvatske obilazit će tzv. tajni kupci, aktivisti iz više udruga za zaštitu potrošača, a direktorica jedne od njih kaže da zbog mogućih tužbi oni neće objavljivati "crne liste" nepoštenih pri uvođenju eura.
Šest aktivista iz Razvojne organizacije zaštite potrošača će u četiri županije: Karlovačkoj, Varaždinskoj, Sisačko- moslavačkoj i Požeško- slavonskoj, na ukupno 26 prodajnih i 17 uslužnih mjesta, kontrolirati uvodi li se euro pošteno, odnosno ne dovodi li se potrošač u nepovoljniji položaju nego što bi to bio bez uvođenja eura.
Rade to po projektu Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja pod nazivom „Tajni kupac za zaštitu potrošača u procesu uvođenja eura u RH“, te ovih dana odabiru trgovačke lance i druge prodavaonice i uslužne grane, te sastavljaju liste proizvoda i usluga koji će se kontrolirati, a s Ministarstvom je ugovorena lista od 55 roba i usluga koje se moraju popratiti i kontrolirati.
Tajni kupci, za koje glavni tajnik ROZP-a Željko Tomašić kaže da i nisu tajni, jer će fotografirati barcodove, a nisu ni kupci, jer neće kupovati kontroliranu robu, obavljat će ipak važan posao na terenu. Od 16. kolovoza pratit će cijene u kunama, a od 5. rujna i u eurima, jer su od tada svi prodavači i pružatelji usluga dužni isticati dvojne cijene.
Unatoč tome što je Ministarstvo predvidjelo mogućnost da “ako žele” objavljuju tzv. “crne liste” s nazivima onih koji su na štetu potrošača kod uvođenja eura ostvarili dodatni profit, ROZP to neće učiniti. Kažu, naime, da je praksa u nekim ranijim slučajevima pokazala da ih trgovac može tužiti za pričinjenu štetu, umanjen profit.
“Prepustilo se udrugama da ‘to naprave ako žele’, što znači da iza nas, u slučaju da nas netko tuži za objavljivanje na crnoj liste, ne bi stajao nitko”, zaključio je Tomašić.
Direktorica Gordana Lukić dodala je da će oni zato objavljivati samo listu onih koji se pridržavaju službenog tečaja i ne uvode euro na štetu svojih kupaca, npr. zaokruživanjem cijena na više. Objavit će i izvješće o kretanju cijena roba i usluga, njihovom dvojnom iskazivanju i ispravnosti preračunavanja kuna u euro, kao i o poštivanju etičkog kodeksa.