Tadićeve skandalozne i prijeteće poruke neistomišljenicima

1.7.2011.
14:54
VOYO logo

Srpski portal e-Novine objavio je zanimljivu kompilaciju izjava predsjednika Borisa Tadića na skupu Medijske organizacije Jugoistočne Europe (SEEMO) o istraživačkom novinarstvu, koje su zabilježili B92, Mondo, Tanjug, Politika i Večernje novosti.

Govoreći o medijima Tadić je, blago rečeno, pretjerao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U društvima, koja su u procesu promjena, ako nema partnerstva novinara i političkih stranaka, ta društva nemaju šansu za uspeh", kazao je Tadić jasno i glasno.

'Država nije u mogućnosti identificirati probleme'

Dok je govorio o značaju istraživačkog novinarstva za demokraciju nije propustio minimalizirati ulogu političara u narušavanju istog demokratskog, odnosno pravnog poretka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"(Istraživačko novinarstvo) otkriva skrivene probleme, probleme koje država nije u mogućnosti identificirati kako to mogu učiniti novinari istraživači ili nevladine organizacije", rekao je Tadić.

Nastavlja opisivati propuste politike kao slučajne omaške:

"Vi, novinari, ste u prilici da iskazujete svoje poslanje otkrivanjem anomalija u društvu, koje država, zbog svoje robusnosti nije u stanju vidjeti".

'Nije slučajno da su političari i novinari lišavani života'

Govoreći o ubojstvima novinara u Srbiji, Tadić ponovno idealizira borbu politike za ljudska prava i slobodu i to na plećima Zorana Đinđića: "Nije slučajno da su političari i novinari lišavani života, jer su oni razmicali polje ljudskih sloboda".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali kada treba raspravljati o slobodi napisane riječi, Tadić izlijeće iz svojih ovlasti i ne čini mu se čudnim tražiti od državnih odvjetnika zabranu medija koji mu se učini kriminalnim.

"Neću reći ne čitajte novine i ne gledajte televizije, ali ću od tužioca tražiti da ih zabrane ukoliko se radi, u onome što objavljuju, o kaznenom djelu, a ne o onome što se meni ne sviđa", izjavio je srpski predsjednik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U konačnici, Tadić smatra da "Srbija nije izgradila takozvano nezavisno novinarstvo", ali, jednako tako misli da je "Srbija dramatično razvila nivo ljudskih sloboda, možda najveći nivo demokracije u svojoj povijesti".

Vezani članci:

arti-201105270066006 arti-201007200804006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo