Mjesta u vrtićima nema dovoljno, samo neki rade nakon 17 sati, dok su mnogi roditelji tada još na poslu.
"Najveći problemi su činjenica da je Hrvatska predzadnja po broju djece uključene u predškolski sustav. Jedan dobar dio djece nažalost nije uključen u vrtiće, to roditeljima otežava i organizaciju radnog vremena", upozorava pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić.
Nije ništa lakše ni roditeljima čija djeca idu u školu. Roditeljima treba pomoći, poručuju i stručnjaci. Oni s Pravnog fakulteta predložili su mjere, koje će, doznajemo iz Ministarstva socijalne politike i mladih, poslužiti za izradu Nacionalne obiteljske politike. Predlaže se povećanje broja vrtića, fleksibilnije korištenje roditeljskog dopusta, pa i mogućnost prebacivanjana treće osobe, poput baki i djedova, delimitiranje roditeljskih potpora te uvođenje dodatnih dana roditeljskog dopusta za privikavanje djece na vrtić i školu.
"Sva moderna europska iskustva govore da se obiteljska politika, čak i populacijska, velikim dijelom riješava radnom aktivacijom žena, zapošljavanjem na tržištu rada, ali onda uslugama koje omogućuju kombinaciju roditeljskih i profesionalnih usluga", pojasnio je Siniša Zrinščak s Pravnog fakulteta u Zagrebu.
Ako budu prepušteni sami sebi, parovi će se i dalje odlučivati za manje djece, a statistika govori da među obiteljima s djecom čak polovina njih ima samo jedno dijete.