Ministrov plan /

Sve manje mladih zainteresirano za vojni rok. Povećavaju se plaće za 80 posto

Image
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL

Dragovoljni rok traje 40 dana, a ročnici će u tom vremenu moći zaraditi 1400 eura. Tijekom tih 40 dana imaju pravo na osnovno na osnovno i dopunsko zdravstveno osiguranje, osiguranje od posljedica nesretnog slučaja, obvezno zdravstveno osiguranje za slučaj ozljede na radu i profesionalne bolesti, smještaj i prehranu, vojnu odoru i sportsku opremu te dopust u trajanju do pet dana iz razloga utvrđenih pravilnikom

9.2.2023.
9:12
Dubravka Petric/PIXSELL
VOYO logo

Mladići i djevojke koji u budućnosti budu odlazili na dragovoljno služenje vojnoga roka trebali bi dobiti 700 eura neto novčane naknade za svaki mjesec izvršenog programa obuke, kako piše u novom prijedlogu Pravilnika o dragovoljnom vojnom osposobljavanju Ministarstva obrane koji je u javnom savjetovanju. Trenutno naknada iznosi 398,40 eura, a s prijedlogom se povećava za oko 80 posto, piše Jutarnji list.

Dragovoljni rok traje 40 dana, a ročnici će u tom vremenu moći zaraditi 1400 eura. Tijekom tih 40 dana imaju pravo na osnovno na osnovno i dopunsko zdravstveno osiguranje, osiguranje od posljedica nesretnog slučaja, obvezno zdravstveno osiguranje za slučaj ozljede na radu i profesionalne bolesti, smještaj i prehranu, vojnu odoru i sportsku opremu te dopust u trajanju do pet dana iz razloga utvrđenih pravilnikom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
mogao je dobiti državljanstvo? /

Zarobljeni Hrvat u Ukrajini: 'Rekli su da kopamo rovove. Dobio sam ponudu da ostanem - ako idem na vojni rok'

Image
mogao je dobiti državljanstvo? /

Zarobljeni Hrvat u Ukrajini: 'Rekli su da kopamo rovove. Dobio sam ponudu da ostanem - ako idem na vojni rok'

Povećanje naknade pokušaj je da se motivirane ljude privuče u Oružane snage, a većina koji završe temeljnu obuku kasnije mogu potpisati profesionalni ugovor i ostati u vojsci.
Oružane snage i Ministarstvo obrane suočeni su s velikim padom interesa mladih za vojni poziv, s obzirom na to da je od 2008. do kraja 2022. godine dragovoljno vojno osposobljavanje završilo je 10.327 ročnika.

Ministarstvo obrane godišnje želi privući 1000 mladih u vojsku, a prošle je godine vojni rok završilo tek njih 402. Razlozi za zanimanja nelagoda i neizvjesnosti uglavnom su izazvani ratom u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do prije nekoliko godina kandidata je bilo dva puta više nego je potrebno, no trend se promijenio 2012. kada je tadašnji ministar obrane Ante Kotromanović novčanu naknadu s 2660 kuna prvo smanjio na 1500, poslije na 1190 kuna, a ročnicima je ukinuta i besplatna sportska oprema.

Naknada je 2019. podignuta na sadašnjih 3000 kuna, a vojni rok završila su 803 ročnika, no već je u pandemijskoj 2020. godini broj pao na 519, a godinu nakon ipak se popeo na 799, sve do rata u Ukrajini kada je broj ponovo krenuo padati.

Iako su sukobi između predsjednika i ministra Banožića bili česti prošle godine, ministar je utvrdio da svađe nisu utjecale na zanimanje mladih za služene vojnog roka.

U prijedlogu novog pravilnika uvedena je još jedna novost, a to je da ročnici daju svečanu prisegu pred ministrom obrane ili osobom koju on za to odredi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odredbom se ne želi zabraniti predsjedniku Republike da bude prisutan pri polaganju prisega ili da ga se na bilo koji način ograničava na tim svečanostima, vež se ističe da ročnici ugovor potpisuju s Ministarstvom obrane kao poslodavcem pa se time definira da prisegu daju pred ministrom obrane ili njegovim izaslanikom.

U Ministarstvu obrane nadaju se da će veliko povećanje novčane naknade ponovo preokrenuti trend i da će uskoro ponovno imati mnoštvo ročnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo