Ministarstvo poljoprivrede uvodi QR kod za ribe pomoću kojeg će kupci moći vidjeti kada, gdje je i kako uhvaćena riba. Isti model, skeniranjem, bit će moguć i u restoranu.
Tako ćemo moći saznati je li, primjerice tuna ili zubatac, ulovljena u Jadranu, jučer ili prekjučer, a kako će to izgledati istražio je RTL.
"Primjenjivo veoma kod nas u ribarstvu. Krećemo iz suštine da se na tržištu pojavilo puno ribe za koju ne znamo kako je došla i da li taj netko ima dozvolu ili ne, o čemu se tu radi", rekao je Antonio Šunjić, predsjednik Ceha ribara.
Prodavači nisu zadovoljni
Prodavači na ribarnici nisu oduševljeni tom idejom. "To je velika glupost jer svaka riba koja dođe do nas ima papir i sve kada je ulovljena, koji dan. Ne znam u čemu je problem, kakvi kodovi i čipiranje, u čemu je problem", kaže Zoran Karamatić, prodavač ribe.
Prodavač ribe iz Zagreba Ivica Šarlija kaže: "To se vidi na prvu je li friško ili ne, to su gluposti, to tako njima odgovara".
No, QR kod će moći otkriti je li tuna primjerice španjolska ili jadranska što se ne vidi na prvu "Odlična ideja, dapače, znat ćemo što kupujemo", rekla je Vesna iz Zagreba u prilogu RTL-a.
U Ministarstvu poljoprivrede kažu da je cilj zaustaviti crno tržište, zaštiti domaće ribare i kupce. "Mislim da je ovo jedan dobar početak, i za jedno dvije godine to će biti kraj većinom svima koji varaju", kaže Ante Mišura, pomoćnica ministrice poljoprivrede.