SUSTAVNO KRSENJE PRAVA /

'Nakon ovakvog iskustva nemam vise namjeru radati'

Udruga Roda - Roditelji u akciji u subotu je, u povodu 8.

7.3.2015.
19:41
VOYO logo

Daniela Drandic iz udruge Roda novinarima je izjavila da su se prije nekoliko mjeseci udruzile sa udrugama iz cijele regije i odlucile da ce, u povodu Dana zena, organizirati akcije. "Tako da danas u gradovima diljem regije, zene, odnosno roditelji participiraju u setnjama za slobodu radanja. Koliko god to cudno zvucalo, danas u Hrvatskoj kao i u ostatku regije zenama se sustavno krse prava kada odlaze na porod", ustvrdila je.

U okviru akcije "Sloboda radanju" koju od 1. do 7. ozujka provode organizacije iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije, udruga Roda i partnerske udruge iz susjednih zemalja pokrenule su niz aktivnosti vezanih uz promociju prava zena u trudnoci i porodu i edukaciju javnosti o vaznosti tih prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cilj inicijative je skrenuti paznju javnosti na tretman zena i njihova prava na porodu, kao i upozoriti na nuznost dobre komunikacije izmedu osoblja i rodilja tijekom poroda. Dugorocni cilj je da rodilista zadovoljavaju uvjete koje propisuje medunarodna inicijativa "Rodiliste prijatelj majki", istaknula je Drandic. Dodala je da u Hrvatskoj danas takvog rodilista nema.

Iskustva u porodu

Rekla je da je jedna od aktivnosti koja se provodila u okviru inicijative bila anketiranje zena o iskustvima u porodu. Anketu je u Hrvatskoj ispunilo preko 4.000 zena, od kojih je 90 posto rodilo u zadnjih 5 godina. Cak 28 posto zena dozivljava da je iskustvo poroda pogorsalo njihovo generalno raspolozenje, a 33 posto zena izjavilo je da je iskustvo poroda utjecalo na njihovu zelju, odluku ili ozbiljno razmisljanje o tome da vise ne radaju. "To je apsolutno porazavajuce i na zalost je u skladu sa drugim studijama koje su se radile na drzavnoj razini. To je veliki problem i to je indikator da mi odmah moramo nesto napraviti da se stanje promjeni na bolje", porucila je Drandic.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U udruzi Roda navode i kako je vecina zena izjavila da se njihovo misljenje tijekom poroda nije postivalo i da su se osjecale usamljeno. U 75 posto slucajeva zdravstveno osoblje se zenama nije predstavilo, a u 67 posto slucajeva zene su izjavile da je zdravstveno osoblje govorilo o njima u trecem licu, koristeci pridjeve poput "ovo" ili "ona". Iako je 77 posto zena izjavilo da su htjele blisku osobu uz sebe na porodu, 22 posto to nije ostvarilo jer osoblje nije dozvolilo prisutnost pratnje ili pak pratnja nije zadovoljavala neki od postavljenih uvjeta (nisu mogli platiti pratnju ili nisu pohadali propisani tecaj za pripremu za porod).

Udruga Roda najavila je da ce 16. i 17. travnja biti domacin konferencije "Ljudska prava u porodu u istocnoj Europi", koja ce u Zagrebu okupiti 150 strucnjaka i strucnjakinja iz podrucja zdravstva, etike i prava. Udruga istice da ce ta konferencija biti jedinstvena prilika da osvijeste brojne probleme u sustavima skrbi za trudnice i rodilje diljem regije.

"Vjerujemo da je ova zajednicka inicijativa samo prvi korak prema napretku, kao i da ujedinjene, zene zaista mogu pomicati granice i rijesiti probleme", porucuju iz udruge Roda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo