Ivo Josipović, predsjednički kandidat SDP-a, progovorio je o svojoj ulozi u Domovinskom ratu odgovarajući na taj način ujedno na prozivke desničarskog dijela javnosti o tome kako je surađivao s Haagom.
Josipović je 1992. bio tajnik hrvatskog Odbora za pružanje pravne pomoći. Naime, nakon pada Vukovara u srpskim zatvorima bilo je oko 180 hrvatskih branitelja, od kojih su neki bili i osuđeni na smrt.
"Branitelje smo pronalazili u logorima u Srbiji, notificirali smo ih Međunarodnom crvenom križu i osiguravali pravnu pomoć, hranu i odjeću. Time su mnogi spašeni, njih oko 180, jer, kada su ušli u evidenciju Crvenoga križa, nije bilo opasnosti da će biti ubijeni", ispričao je Josipović.
Među oslobođenima se našao i jedini preživjeli s Ovčare, koji je poslije bio ključni zaštićeni svjedok na suđenju "vukovarskoj trojci" pred sudom u Haagu.
Iako ga prozivaju za suradnju s Haagom, SDP-ov predsjednički kandidat je ispričao za MadeIN magazin kako je pomagao prije svega Hrvatskoj, navodeći i primjer.
"Zastupao sam Hrvatsku i dobio spor s Haškim tužiteljstvom kada je Haški sud našoj zemlji i tadašnjem ministru obrane Gojku Šušku želio izdati subpoenu, tj. nalog pod prijetnjom kazne za državu i ministre ako se sudu ne dostave traženi dokumenti. Suprotno željama tadašnje tužiteljice Arbour, sud je nakon iscrpljujućeg postupka odlučio kako se subpoena ne može primijeniti na državu i ministre. Rezultati ove odluke o neprimjenjivosti subpoene od dalekosežnog su značaja za Hrvatsku jer su njome zaštićeni interesi nacionalne sigurnosti", kazao je Josipović.
Na pitanje zašto mu onda desnica prigovara za pomoć Šušku, odgovorio je: "Iz radikalno desnih krugova prigovaraju svakome tko je prihvaćao realitet toga suda. Ali, te su pozicije već prokazane kao štetne za Hrvatsku i njenu europsku budućnost, pa se na njih i ne obazirem. Uostalom, gotovo da i nije bilo osobe s hrvatske strane koja je bila osumnjičenik, a da nije tražila moj savjet."
Prethodni članci:
arti-200912060013006 arti-200912030776006