Krenula je čistka u Banovini. Dok splitski gradonačelnik tvrdi da se izvanrednim otkazom obračunao s uhljebom i neradnikom - kritičari mu spočitavaju da je riječ o političkoj osveti...
Kombinirao je godišnji, bolovanje i neplaćeni dopust. Nikad nije došao do svoga ureda u Službi za gospodarenje gradskom imovinom. Zabušanta iz službe za gospodarenje imovinom otkrila je kartica koju je u njegovo ime na ulazu u gradsku upravu registrirala druga osoba.
Da nije famoznog GDPR-a, genijalac iz splitske gradske uprave koji je čudesno uspijevao istovremeno biti u inozemstvu i na svom radnom mjestu na Zapadnoj obali ne bi tek tako lako prevario sustav, piše Slobodna Dalmacija.
A kakve veze s tim ima GDPR? Zaposlenici Banovine, sve dok u EU nije uvedena Opća uredba o zaštiti podataka, svoj su dolazak na posao potvrđivali otiskom prsta. Tada nije bilo šanse da zaposlenike prijavi netko drugi.
Uspio je cijelu godinu praktički ne dolaziti na posao, a primati plaću. Po svemu sudeći, on je cijeli taj period zarađivao radeći u inozemstvu i to navodno na kruzeru.
Uz nezarađenu je plaću iz Banovine tako primao još jednu - za koju se ipak morao malo oznojiti. No, ta je kruzerska plaća barem dva puta veća od službeničke u gradskoj upravi.
"Da je iskoristio sve pogodnosti za ne prisustvovati poslu, to bi završilo krajem rujna, listopada i tada bi na poslu u godinu dana bio nepuna dva mjeseca. Deset mjeseci iz ovog ili onog razloga ne bi prisustvovao poslu" izvijestio je splitski dogradonačelnik Bojan Ivošević.
Dodao je kako se radilo o smislenom, maksimalnom guranju granica i izbjegavanju radnih obveza.
Slobodna Dalmacija razgovarala je s nekolicinom ljudi u Banovini - svi znaju o kome se radi, ali ne bi baš htjeli da mu se piše ime javno…
Naravno, zgroženi su načinom na koji je on godinama izbjegavao radne obaveze. Ali uredno mu je svakog mjeseca sjela plaća, pa kažu kako to baca ljagu na sve njih.
Ovaj njihov kolega koji je uspio gotovo nemoguće tamo radi već godinama, a u zadnjem periodu zaposlen je na radnom mjestu višeg savjetnika Službe za gospodarenje gradskom imovinom. Plaća mu je oko osam tisuća kuna.
Navodno je zaposlenik, još uoči pandemije, zatražio i dobio pola godine neplaćenog dopusta kako bi otišao raditi na brod.
Već tada su se njegovi kolege iščuđavali kako mu je to odobreno budući da njihov Kolektivni ugovor izričito navodi kako se zaposleniku može odobriti dopust bez naknade plaće do 30 dana u tijeku kalendarske godine.
U tom periodu zaposlenik ne prima plaću, ali mu Grad Split mora uredno uplaćivati sve doprinose.
"To je stvarno nedopustivo što se njemu dopustilo. Znale su nekad uzimati neplaćeni dopust majke nakon porodiljnog dok se ne bi snašle za čuvanje djece, ali ovo što se kolegi dopuštalo je stvarno nevjerojatno", rekao je jedan zaposlenik gradske uprave.
Kako je uopće moguće da je čovjeku liječnica odobrila tako dugo bolovanje, a da ga uopće nije vidjela?
"U navedenom slučaju ćemo provesti kontrolu, te će po završetku kontrole biti sačinjeno Izvješće o provedenoj kontroli koje će sadržavati utvrđeno činjenično stanje. Izvješće o provedenoj kontroli dostavlja se kontroliranom ugovornom subjektu HZZO-a kao i poslodavcu koji je zatražio provođenje kontrole. HZZO nije ovlašten iznositi javnosti podatke iz Izvješća o provedenoj kontroli jer nalazi kontrole predstavljaju poslovnu tajnu", kazali su iz HZZO-a.