STRUČNJAK ZA KIBERNETIČKU SIGURNOST: /

'Govor mržnje s društvenih mreža lako se može preliti na ulice'

Image

'Kada netko objavi komentar koji predstavlja govor mržnje, vi ćete vjerojatno za sat ili dva imati na desetine i stotine komentara koji predstavljaju govor mržnje.

19.10.2020.
10:35
VOYO logo

Hrvatska policija ima alate za obavljanje digitalne forenzike koji omogućuju fiksiranje i analizu svih vrsta digitalnih dokaza na mobitelima i računalima, a između ostalog i povrat obrisanih podataka. Kazao je to za RTL Danas Renato Grgurić, voditelj Službe kibernetičke sigurnosti Ravnateljstva policije.

U tom smislu, kaže, hrvatska policija može napraviti sve što mogu i policije drugih država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
[VIDEO] MUP OBJAVIO SNIMKU NAPADA NA MARKOV TRG: /

'Ispucao je streljivo i nakon reakcije policajca u pokretu je zamijenio okvir i opet zapucao'

Image
[VIDEO] MUP OBJAVIO SNIMKU NAPADA NA MARKOV TRG: /

'Ispucao je streljivo i nakon reakcije policajca u pokretu je zamijenio okvir i opet zapucao'

Policija ima alate da otkrije nasilje i mržnju na internetu

Grgurić nije želio komentirati konkretan slučaj napada na Markovu trgu prošloga ponedjeljka pa tako nije konkretno odgovorio i na pitanje je li policija provjerila sve koji su pisali komentare u kojima su podržavali taj čin. Ponovio je tek da "hrvatska policija ima alate koji bez poteškoća fiksiraju sadržaj koji ukazuje na prijetnje ili poticanje na nasilje i mržnju".

"Nakon svega što se dogodilo policija aktivno analizira sadržaj i u svim situacijama u kojima postoji sumnja da bi sadržaj se mogao okarakterizirati kao govor mržnje ili neko drugo kazneno djelo, postupa i provodi kriminalistička istraživanja pa i sada dok razgovaramo", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Prijetnji je uvijek bilo, ali sada se više seciraju'

Posao policiji u traženju takvih sadržaja, kaže, olakšavaju dvije stvari.

"Jedna je sama regulacija društvenih mreža. I u Hrvatskoj, temeljem Zakona o elektroničkim medijima i u drugim zemljama gdje sjedišta imaju najjače društvene mreže poput Facebooka, Twittera i YouTubea, omogućuju da policije surađuju s društvenim mrežama, od njih traži podatke i analiza ih i potom utvrđuje tko stoji iza profila pa čak i u situacijama kada su profili lažni i kada se ne može u realnom vremenu utvrditi o kojoj se osobi radi", kazao je.

Grgurić je također kazao kako je prijetnji predstavnicima vlasti uvijek bilo, ali da ih sada i policija i mediji "više seciraju".

"Kada se na internetu pojavi govor mržnje bitno je u suradnji s pružateljima internetskih usluga pokušati taj sadržaj u što kraćem vremenu maknuti ili barem učiniti nejavnim na društvenim mrežama. Jer kada netko objavi komentar koji predstavlja govor mržnje, vi ćete vjerojatno za sat ili dva imati na desetine i stotine komentara koji predstavljaju govor mržnje. Tu se radi o spirali nasilja koju je potrebno što prije zaustaviti jer se ono s društvenih mreža lako može preliti na ulice", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo