HRVATSKI STRUČNJAK OBJASNIO ZAŠTO CJEPIVO MOŽDA NEĆE ZAUSTAVITI KORONAVIRUS: /

'Tu se sada postavlja jedno važno pitanje'

Image
Foto: Ilustracija: Shutterstock

Zlatko Trobonjača tvrdi da su oxfordsko i rusko cjepivo vrlo slična cjepiva iako imaju sebi specifične moguće probleme

11.10.2020.
22:13
Ilustracija: Shutterstock
VOYO logo

Prof. dr. Zlatko Trobonjača s Katedre za fiziologiju, imunologiju i patoziologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci rekao je za Novi list da je "oxfordsko" cjepivo protiv koronavirusa, koje bi se navodno uskoro trebalo početi primjenjivati, vrlo slično ruskom cjepivu "Sputnik V" s obzirom na to da nositelj genskog materijala kodira koronavirusni protein.

Dodaje da je razlika što se rusko cjepivo temelji na ljudskom adenovirusu, a kod britanskog cjepiva je riječ o adenovirusu čimpanze. "Problem kod ruskog cjepiva je u činjenici što virusni vektor može stvoriti imunost i protiv samog vektora što nije slučaj s britanskim cjepivom kod kojeg nas pak zabrinjava nuspojava kod pacijentice tijekom ispitivanja koja je razvila mijelitis."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
HRVATICA OPISALA ZARAZU COVIDOM: /

'Na prsima mi sjedi kamion, u leđima su noževi... gušim se, haluciniram, virus je zastrašujući'

Image
HRVATICA OPISALA ZARAZU COVIDOM: /

'Na prsima mi sjedi kamion, u leđima su noževi... gušim se, haluciniram, virus je zastrašujući'

Cjepivo možda nije rješenje pandemije

Iako je mogući brži dolazak cjepiva dobra vijest, Trobonjača upozorava da zapravo ne znamo hoće li vakcinacija riješiti pandemiju. Naglašava da kod pronalaska cjepiva proces proizvodnje milijardi doza cjepiva i distribuiranja traje godinama.

"Potom se postavlja pitanje koliko će dugo trajati imunost koju smo stekli cijepljenjem. Ako imunost na virus bude kratka, to znači da ćemo se morati revakcinirati, a to nam onda otvara pitanje nuspojava daljnjih cijepljenja", objašnjava Trobonjača i ističe da se revakcinacija u ovom slučaju ne može uspoređivati s cijepljenjem protiv gripe budući da virus gripe neprestano mutira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Švedski model je neprimjenjiv u Hrvatskoj?

Trobonjača je komentirao i deklaraciju iz Massachusettsa koju je dosad potpisalo više od pet tisuća svjetskih znanstvenika, a kojom se predlaže razvijanje kolektivnog imuniteta, izolacija starije i osjetljive skupine, a mladima omogućiti normalan život.

"Švedski model, pa i model koji zagovara ova deklaracija, možda može funkcionirati u zemljama poput Švedske, ali ne i u zemljama kao što je Hrvatska. U Švedskoj se mladi osamostaljuju u dobi od 18 do 20 godina kada odlaze iz roditeljskih domova dok kod nas ta dob u prosjeku iznosi oko 35 godina te mnogi mladi žive u višegeneracijskim kućanstvima pa je na ovaj način nemoguće zaštititi starije osobe", tvrdi Trobonjača za Novi list.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo