Skandal oko medijskog otkrića u Sloveniji da je iza navodnog špijunskog upada u slovenski sustav te prisluškivanja tamošnjih dužnosnika u ljeto 2015. godine stajala hrvatska Sigurnosno-obavještajna agencija prokomentirao je i direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) u Ljubljani doc. dr. Zijad Bećirović.
"Mi smo na IFIMES-u još prije nekoliko godina upozoravali da je došlo do upada u sigurnosno-obavještajni i ekonomski sistem Slovenije od strane pojedinih susjeda, pri tome misleći i na Hrvatsku", kazao je Bećirović u izjavi za Radio Sarajevo.
'Slovenski sigurnosno-obavještajni sustav je ranjiv'
Slovenija je, kaže, vodila neopreznu kadrovsku politiku.
"Dovođeni su poprilično sumnjivi tipovi iz susjednih država da obnašaju visoke pozicije u državnim institucijama, koje su menadžirale vlasničke dijelove slovenske države u firmama ili su bili članovi uprava banaka, prisilni upravitelji. Čak su doveli navodnog bankarskog eksperta iz Austrije, za kojeg se na kraju ispostavilo da ima samo završenu osnovnu školu. A taj Austrijanac je donosio brojne ključne odluke o sudbini slovenskih banaka i dugovanja/potraživanja", kazao je Bećirović.
Kasnije se, napominje, pokazalo da su upozorenja IFIMES-a bila opravdana i da je slovenski sigurnosno-obavještajni sistem ranjiv.
Rasipali novac na bodljikavu žicu umjesto na SOVA-u
S druge strane, ističe Bećirović, hrvatski je sigurnosno-obavještajni sustav vrlo agresivan.
"Hrvatski sigurnosno-obavještajni sustav vodi se time da mora opravdati djelovanje svojih političkih struktura, odnosno pronaći opravdanje za sve ono što rade. Zbog toga su, između ostalo, poprilično agresivni", objasnio je Bećirović.
Pojasnio je i zašto smatra da je slovenski sigurnosno-obavještajni sustav ranjiv.
"Stanje u Slovenskoj obavještajnoj agenciji (SOVA) je takvo da su posljednje dvije godine više bili u štrajku nego što su radili. Situacija u policiji nije zadovoljavajuća. Tadašnji premijer Miro Cerar umjesto da je rasipnički trošio novac u bodljikavu žicu prema Hrvatskoj, da bi se navodno zaštitio od migranata i izbjeglica, svrsishodnije bi bilo da je taj novac uložio u sigurnosno-obavještajni sustav, jer bi mu se ta investicija višestruko pozitivno vratila, a građani bi bili sigurniji", zaključio je Bećirović.