STRUČNJACI U ZAGREBU: / 'Hrvatska bi trebala uvesti neki model dekriminalizacije prostitucije'

Image
Foto: Thinkstock / ilustracija

Na okruglom stolu 'Prostitucija i trgovanje ženama: modeli zakonske regulative prostitucije i njihov utjecaj na društvo?

3.12.2018.
20:31
Thinkstock / ilustracija
VOYO logo

U Hrvatskoj su dvije trećine žena koje se bave prostitucijom žrtve nekog oblika nasilja te se nalaze u visokom riziku od psihičkih i fizičkih bolesti, istaknuto je u ponedjeljak na okruglom stolu "Prostitucija i trgovanje ženama: modeli zakonske regulative prostitucije i njihov utjecaj na društvo?", te zaključeno kako bi Hrvatska trebala uvesti model dekriminalizacije prostitucije.

Sudionici okruglog stola naveli su kako bi se Hrvatska treba priključiti zemljama Europske unije koje su uvele skandinavski zakonodavni model, odnosno dekriminalizirale prostituciju te uvele stigmatizaciju i procesuiranje korisnika seksualnih usluga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Organizatori okruglog stola su Centar za žene žrtve rata - ROSA iz Zagreba, Ženska udruga "IZVOR" iz Tenje i francusko Veleposlanstvo u Hrvatskoj, a održan je u okviru Human Rights Festivala o zakonskim regulativama prostitucije. Na njemu su govorile bivša francuska ministrica za obitelj, djecu i ženska prava Laurence Rossignol, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić, Isabelle Collot iz nevladine organizacije Mouvement du Nid koja se bavi uzrocima i posljedicama prostitucije, te psihoterapeutkinja Ingeborg Krauss.

Image
SABLASNI DOKAZ PROPASTI OVE ZEMLJE: /

Majke i kućanice u Splitu prodaju se za novac, djeca se drogiraju već s 13 godina

Image
SABLASNI DOKAZ PROPASTI OVE ZEMLJE: /

Majke i kućanice u Splitu prodaju se za novac, djeca se drogiraju već s 13 godina

Kriminalizacija kupaca i dekriminalizacija prostitucije?

U Hrvatskoj je prostitucija regulirana Kaznenim zakonom te Zakonom o prekršajima javnog reda i mira, koji kriminaliziraju osobe koje se odaju i koriste prostituciju, kao i one koje se bave aktivnostima vezanim za pomaganje, svodništvo i organiziranje prostitucije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljubičić je kazala kako se njezin ured zalaže za uvođenje modela kriminalizacije kupaca i dekriminalizacije prostitucije, kakav postoji u Švedskoj, Norveškoj, Irskoj, Francuskoj i na Islandu. "Nama je cilj da se osobe koje se odaju prostituciji ne procesuiraju, nego da se isključivo stigmatizira i procesuira korisnik usluge i da se na taj način smanji potražnja koja će dovesti do smanjenja ponude", istaknula je.

Prostitucija kao oblik eksploatacije žena

"Prostitucija je jedan oblik eksploatacije žena", dodala je i napomenula kako postoji uska povezanost prostitucije i trgovine ljudima, na što ukazuje statistika o 93 evidentirana kaznena djela prostitucije u 2017. godini, u kojima je oštećeno preko 100 žena mlađe životne dobi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljubičić je iznijela rezultate istraživanja provedenih u Hrvatskoj prema kojima su dvije trećine žena koje se bave prostitucijom i žrtve nekog oblika nasilja. Ispitanice su kazale kako su doživjele odbijanje plaćanja usluga, krađu, uznemiravanje, prisiljavanje na seksualni odnos bez zaštite te silovanje od strane svojih klijenata, fizičko i psihičko nasilje od strane svodnika i oduzimanje zarade, te institucionalno nasilje.

U Njemačkoj prostitucija porasla za 30 posto

Na okruglom stolu u Kinu Europa prikazan je po prvi put dokumentarni film "Bordell Deutchland" Christiana Strackea o društvenom utjecaju zakonske regulative prostitucije u Njemačkoj, u kojoj je prostitucija legalizirana 2002. godine. O pravima i položaju prostitutki u Njemačkoj govorila je Kraus, koja je istaknula da je u Njemačkoj u odnosu na 2002. godinu prostitucija porasla za 30 posto te je na primjeru svjedočanstva iz dokumentarnoga filma zaključila da se prostitucija ne može definirati kao rad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska se mora opredijeliti za model jednakosti”, kazala je i naglasila kako je to povijesna odgovornost države pred ženama žrtvama seksualnog nasilja.

Odricanje modela nejednakosti

Francuska je, na primjeru Švedske, 2016. godine u potpunosti abolirala prostituciju, a Collot je navela kako je time u Francuskoj uvedena borba protiv svodništva, penalizacija kupovine seksualnih usluga, edukacija o prostituciji i njena prevencija te podrška ženama pri izlasku iz prostitucije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Collot je zajedno s Rossignol zaključila kako bi se Hrvatska trebala odreći modela nejednakosti i uvesti model jednakosti, te su poručile kako "prostitucija nije najstariji zanat na svijetu, nego najstariji oblik eksploatacije žena od strane muškaraca".

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo