A u tišini i daleko od očiju javnosti, Hrvatska se u tajnim skladištima, brine da bude spremna za neposrednu ugroženost, prirodne nepogode ili ratno stanje, a Vlada je i prvi put detaljno izvijestila što se trenutačno nalazi u tzv. strateškim robnim zalihama. Odgovor je to na zastupničko pitanje Domagoja Hajdukovića, a evo čime nas ništa ne može iznenaditi:
Od poljoprivredno- prehrambenih proizvoda Hrvatska u zalihama čuva više od 50 tisuća tona pšenice, 26 tisuća tona kukuruza, 910 tona ječma, 40 tona riže, te 65 tona tjestenine.
Od mesa je uskladišteno 475 tona svinjskog i više od tisuću tona junećeg mesa, 400 tona mesnih konzervi, a za one koji nisu od mesa, čuva se i 216 tona ribljih konzervi. S obzirom na to da je prije rata Ukrajina bila najveći izvoznik suncokretova ulja, njegove se zalihe u mnogim zemljama brzo tope, a čini se da ih i Hrvatska nema u prevelikim količinama.
No, ima ih, i to 106.200 litara.
U strateškim robnim rezervama čuva se i više od 6300 tona šećera, 24 tone jaja u prahu, 66 tona sira, dovoljno je tu očito i mlijeka u prahu, konzerviranog i smrznutog povrća, kao i soli i začina. Čuva se i dvije tone dječje hrane, kao i gotovo 300 tisuća paketa suhih obroka i približno toliko litara vode u bocama.
Gorivo iz tjedna u tjedan, vidjeli smo, poskupljuje, spreman je embargo na uvoz iz Rusije, pa smo u zalihe spremili gotovo 10 milijuna litara litara eurodizela, te više od pet i pol milijuna litara eurosupera.
U slučaju novih kriznih situacija, nesreća ili katastrofa, spremno je više od 1150 kontejnera, a većina je već raspoređena nakon potresa na Banovini. Uz to i 264 mobilne kućice, oko 1600 šatora, više od 29 tisuća vreća za spavanje i gotovo 800 grijalica.
Inače, lokacije na kojima se sve ovo čuva su državna tajna, a u skladištima se nalaze još i na tisuće zaštitnih maski, gumenih čizama, zaštitnih rukavica i odijela. Nadamo se da nam ipak ništa od toga neće trebati, te da su potresi, poplave i rat nepovratno iza nas.