"Ta odluka nije bila jednostavna, ali je jedina moguća ako želimo zadržati sustav u kojem ćemo imati solidarnost, a to je princip zdravi prema bolesnima i bogati prema siromašnima. Jako malo se govori o ljudima koji su oslobođeni plaćanja dopunskog osiguranja. Siromašni građani i kompletne grupacije sve djece do 18 godina, redoviti studenti, svi oboljeli od malignih bolesti, psihijatrijski bolesnici... Kako bismo zadržali taj sustav morali smo ići i s ovim povećanjem. To znači da neće biti participacija", pojasnila je Strenja Linić spomenuvši kako je kao hrvatska braniteljica iz Domovinskog rata oslobođena plaćanja police dopunskog zdravstvenog osiguranja.
"Imamo dobar zdravstveni sustav po svjetskim smjernicama"
Rekavši kako ima oboljelih od malignih bolesti koji mjesečno troše tisuće kuna ne plaćajući dopunsko osiguranje, Strenja Linić je kazala da dio građana podnosi taj teret, te da 19 kuna nije mnogo jer se s time zadržava postojeći zdravstveni sustav.
Na pitanje je li povećanje cijena bilo zapisano u reformama, odgovorila je da se "ne može napisati nešto ako imate načelne mjere na papiru".
"To znači i reforma Hitne pomoći na kojoj će se uštedjeti 300 milijuna kuna. Mi imamo dobar sustav u kojem se svi mogu liječiti po svjetskim smjernicama. To je bitno", kazala je.
Sanacije bolnica propale, liječnici masovno odlaze
Sanacije bolnica, kaže, nisu uspjele jer su sve bolnice i zdravstvene ustanove ponovno u manjku. Na pitanje podupire li smjenu svih ravnatelja bolnica nije izravno odgovorila, ali je kazala da su na početku sanacija ravnatelji bili birani bez plana i životopisa.
"Ravnatelji se moraju birati na javnom natječaju. Mora dati plan i svaka bolnica može poslovati pozitivno. (...) Imate danas bolnice s vrhunskim uređajima na kojima nema tko raditi. Sve to je neracionalnost sustava. Moramo drugačije razmišljati", kazala je pripomenuvši kako će se na jesen, kada započne reforma bolničkog sustava, neke bolnice morati grupirati jer nedostaje liječnika.
"U zadnje dvije godine 350 liječnika je otišlo. To je cijela jedna bolnica u Osijeku. Odlaze mladi ljudi koji su trebali voditi ovaj sustav. Vjerujte nije sve zbog plaće nego su bili frustrirani na nepravedan način raspodjele, netransparentno napredovanje, neplaćene prekovremene sate....", ustvrdila je zastupnica Mosta.
Pet radnih skupina radi na reformi zdravstva
Za provedbu reformi, među kojima i onu Hitne službe, Strenja Linić kaže kako su Most i Domoljubna koalicija osnovali pet skupina u kojima su nepolitički stručnjaci.
"Predsjednik radne skupine za hitnu pomoć je docent Hauser koji ima iskustva na tom području. Tu su i liječnici iz Karlovca, Zadra i Zagreba koji rade i znaju kako reformirati hitni medicinski sustav, a tako je i za bolnički sustav. Radne skupine su učinjene od eminentnih stručnjaka", dodala je.