'TREBA MALO CIRKUSA' /

Strani veleposlanici u Hrvatskoj zgroženi sukobom Milanovića i Plenkovića: 'Konsternirani su grubošću'

Image

Krešimir Macan navodi da Hrvatska i dalje ostaje proeuropska i NATO orijentirana u vanjskoj politici

Katarina Dimitrijević Hrnjkaš

Katarina Dimitrijević Hrnjkaš

Dajte joj 100 metara ulice i u njoj će naći heroja ili skandal. Novinarstvo joj je strast, ne posao

13.1.2025.
16:00
VOYO logo

Predsjedničke izbore u Hrvatskoj, u kojima je Zoran Milanović nadmoćno (s podrškom od 74,68 posto glasača) pobijedio Dragana Primorca (podršku mu je dalo 25,32 posto glasača), pratili su i vani.

Kurir.rs objavljivao je naslove poput "Milanović demolirao Primorca" ili "HDZ u rasulu, rastureni u paramparčad!", francuski AFP za Milanovića navodi da je "socijalist s populističkim prizvukom", dok ga France24 naziva hrvatskim Donaldom Trumpom. BBC je istaknuo da je Milanović osudio rusku invaziju na Ukrajinu, ali su se osvrnuli i na to da je kritizirao vojnu podršku Zapada Kijeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački list Frankfurter Allgemeine Zeitung navodi da Milanovićeva retorika oscilira između "oštrog jezika i bezobrazluka" te da Ukrajinci "vode proxy rat u ime Amerike".

RTL-ov politički analitičar Krešimir Macan potvrđuje da Europa i svijet itekako prate što se događa u hrvatskoj politici, ali često donoseći stav temeljen na površnim zaključcima, dok retorika između Plenkovića i Milanovića izaziva čak zgražanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ODJECI IZBORNE NOĆI /

Trese li se Plenković i je li Anušić spreman za tron? 'Ako kukurikneš prerano, skuhat će te'

Image
ODJECI IZBORNE NOĆI /

Trese li se Plenković i je li Anušić spreman za tron? 'Ako kukurikneš prerano, skuhat će te'

"Zvala me poljska televizija i pitala znači li Milanovićeva pobjeda promjenu u vanjskoj politici. Ne znači. Ali mi smo premaleni i stranci nas prate doista površno. Oni pamte samo pojedinačne situacije, kao kad je Milanović bio protiv Švedske i Finske, i onda na osnovu toga rade njegov profil kao da je on Robert Fico u Slovačkoj – koji je jasno proruski definiran i koji je vjerojatno imao rusku potporu. Mi smo, srećom, daleko od toga. Hrvatska je pro-NATO, pro-EU. Samo je razlika u tome što Milanović kaže: 'Hajdemo nekad trgovati u ime hrvatskog interesa i idemo, ako treba, pomoći Hrvatima u Bosni i Hercegovini. Hajdemo blokirati nešto da bi dobili nešto što nam treba'" ističe Macan.

Dodaje da Milanović ima drugačiji način djelovanja od Plenkovića jer kada Plenković djeluje u skladu s europskim mainstreamom uvijek zauzvrat dobije nešto.

'Možeš biti grčan i ne dobiti ništa'

"Primjer su produljeni rokovi za korištenje EU fondova za obnovu nakon potresa, a to se onda reflektira i na naš BDP. Svaki od pristupa ima svoje pluseve i minuseve. Istina, možeš biti drčan – pa ne dobiti ništa. Milanović je tu dobio desne glasove i rekao: 'Nećemo da Bruxelles bude novi Beograd.' Istina, nije to baš doslovno rekao, ali birači čitaju to kao poruku: 'Hajdemo se nekad boriti i za sebe,'" smatra Macan.

Dodaje da je Hrvatska mala i nije toliko bitna vani te da Milanović ovakvim postupanjima nastoji vratiti važnost Hrvatskoj na međunarodnoj sceni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Teme koje će se nametnuti između Vlade i Pantovčaka, prema Macanu, su jasne – vanjska politika, veleposlanici, tajne službe i Zakon o obrani.

'Primorac je mogao sportski čestitati'

"Za očekivati je da iziritirani Plenković neće prihvatiti ruku koju je Milanović pružio, jer on ovo doživljava kao osobni poraz. Mi moramo shvatiti da sve što njih dvojica rade, rade iz osobnog animoziteta. Zato Plenković neće čestitati Milanoviću. Netko bi ipak morao popustiti. Mogao je to biti Primorac, ako je već sportaš, pa bi ispalo sportski. Ali dogovorili su da se to neće pa nije ni on," kaže Macan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je što je Milanović rekao da je istina da Vlada drži 99 posto vlasti što je i sam govorio i poručio: "Hajdemo se dogovoriti oko ovih jedan posto."

"Dodao je i da se ovlasti predsjednika ne mogu smanjivati. Poručio je da stoji činjenica da je 99 posto vlasti u rukama Vlade, te da je on to isto govorio dok je bio premijer. Dao im je za pravo da ta tvrdnja stoji i pozvao ih na razgovor," nastavlja Macan.

'Vanjska politika i dalje proeuropska i NATO orijentirana'

Govoreći o vanjskoj politici, navodi da tu nema bitnih promjena, da Hrvatska ostaje proeuropska i NATO orijentirana te da se nikako ne možemo uspoređivati sa Slovačkom, gdje se s promjenom vlasti mijenja i vanjska politika.

U Hrvatskoj su, pak, veleposlanici zbunjeni. Macan dodaje: "Nije im jasno da se premijer i predsjednik ovoliko sukobljavaju. Iznenađeni su grubošću i to im je izvan svih okvira. Naročito oni iz dalekoistočnih zemalja, koji imaju veliku kulturu pristojnosti. Oni su konsternirani. Veleposlanici ipak gledaju sve očima stranaca i zgroženi su, a postavljali su i pitanja o botovima. Ali mi nismo nikakva Rumunjska ili Slovačka," zaključuje RTL-ov komentator.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju, Macan rezimira da je ponosan na izborni proces u Hrvatskoj:

"Mislim pritom na brojanje glasova, čistoću izbora, na to da smo imali izborni rezultat do 21 sat, da je sve bilo online i transparentno. Hrvatska je jedna stabilna, dobra demokracija. DIP i Ustavni sud su svaki put osigurali da taj izborni proces bude uredan i to me veseli. A malo cirkusa – ne bi bilo kampanje da ga nema," završava Macan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO Milanović: 'Ispružena ruka. To je moja dužnost prema onima koji obnašaju izvršnu vlast'

dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo