ŠTRAJK U ZDRAVSTVU /

Sindikat o djetetu vraćenom iz operacijske sale; Oglasio se Beroš: 'Još jednom apeliramo...'

Image
Foto: Damir Špehar/Pixsell

Traže povećanje plaća za najmanje 20 posto i promjene Uredbe o koeficijentima

12.11.2024.
9:24
Damir Špehar/Pixsell
VOYO logo

Drugi dan štrajka zdravstvenih djelatnika radiologa, laboranata i vozača saniteta teče nesmanjenim intenzitetom i nastavit će se do ispunjenja zahtjeva, poručuju u utorak ujutro organizatori štrajka iz sindikata Zajedno.

U štrajku je i dalje oko 4000 članova sindikata u 58 zdravstvenih ustanova koji traže povećanje osnovice za najmanje 20 posto i promjene Uredbe o koeficijentima, rekao je u utorak Hini predsjednik sindikata Krunoslav Kušec.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikat: 'Ovo su uvjeti za prekid štrajka'

16.10 - Sindikat Zajedno u utorak je poručio da će štrajk zdravstvenih djelatnika prestati čim ih Ministarstvo zdravstva (MIZ) pozove na razgovor oko njihovih zahtjeva

"Čim dobijemo poziv spremni smo prekinuti štrajk i razgovarati u Ministarstvu oko naših zahtjeva, a to je povećanje osnovice za 20 posto, da se izmijene neki koeficijenti i da nam se vrati naknada za topli obrok", izjavila je dopredsjednica Sindikata Zajedno Sanda Alić ispred zgrade KBC-a Zagreb gdje se na drugi dan štrajka okupilo nekoliko desetaka štrajkaša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Alić je rekla da je do štrajka došlo zbog toga što ih resorno ministarstvo ignorira od veljače, te ne odgovara na pozive i upite oko nove uredbe o koeficijentima. "Spremni smo razgovarati i naći zajednički jezik. Očekivali smo još sinoć da će nas pozvati", dodala je.

Rekla je i da se na Rebru iz sata u sat povećava broj štrajkaša te da ih je sada oko 300 te je istaknula da je netočan podatak o tome da je oko 550 štrajkaša u cijeloj Hrvatskoj, koji je jučer iznio premijer Andrej Plenković.

U sindikatu tvrde da je u štrajku oko 4000 njihovih članova u 58 zdravstvenih ustanova, a riječ je većinom o radiolozima, laborantima i vozačima saniteta. Po riječima Alić, na nivou cijele Hrvatske vrše se pritisci na štrajkaše, prijeti im se da će im se otkazati ugovor o radu, mijenjaju im se rasporedi smjena te ucjenjuje da će biti prebačeni na druga radilišta.

Iz raznih klinika i ustanova, kaže, dobivaju informacije da se na uputnice koje su redovne stavlja oznaka hitnosti. Slučaj o otkazivanju operacije na djetetu zbog štrajka instrumentarke odbila je komentirati jer se, kaže, radi o maloljetnoj bolesnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sve osobe uključene oko toga znaju što se dogodilo i ne smiju iznositi činjenice van. Žalosti me to što je izneseno nešto uopće van, ali i to što su iznesene i neke pogrešne informacije vezano uz taj slučaj", rekla je o slučaju otkazivanja operacija zbog štrajka sestre instrumentarke.

Istaknula je i da je najviše pritiska na štrajkaše bilo u sanitetu Krapinsko-zagorske županije, te su zbog toga neki odustali od štrajka. Po njezinim riječima, pacijenti podržavaju štrajkaše, a s bolničkom upravom KBC-a Zagreb kao poslodavcem surađuju dobro i oni im ne ometaju štrajk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sindikatu još nemaju točan broj pretraga koje su na Rebru otkazane u prva dva dana štrajka. Štrajk se, poručuje Alić, nastavlja do ispunjenja zahtjeva.

Vili Beroš: 'Još jednom apeliramo...' 

14.54 - Ministarstvo zdravstva oglasilo se priopćenjem koje prenosimo u cijelosti:

"Nastavno na nedavne medijske istupe članova sindikata "Zajedno" potrebno je javnost upoznati s činjenicom kako je Ministarstvo zdravstva dosljedno u pozivima na dijalog. I nadalje ostajemo otvoreni za rješavanje postojećih pitanja u zakonskim okvirima.

"Od samog početka pozivam na razgovor, pa i sada, te apeliram da prevlada razum, stoga je važno pojasniti kako Ministarstvo zdravstva nije samostalno u rješavanju pitanja reevaluacije koeficijenata u donesenoj Uredbi", ističe ministar Vili Beroš, dodavši kako je Ministarstvo zdravstva dostupno za dijalog o unaprjeđenju javnog zdravstvenog sustava, uključujući poboljšanje uvjeta rada i materijalni položaj zaposlenika, ali i da se zahtjevi sindikata u aktualnoj situaciji mogu isključivo riješiti u institucionalnom okviru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također ističemo kako je sindikat "Zajedno" bio na razgovoru u Ministarstvu zdravstva 6. ožujka ove godine, ali i tijekom postupka mirenja te su sukladno istom jasno upoznati s predmetnom problematikom i načinom rješavanja iste.

Važno je voditi računa kako u četvrtak počinju pregovori oko granskog kolektivnog ugovora te uskoro počinju i pregovori o temeljnom kolektivnom ugovoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nastavno na štrajk, Ministarstvo zdravstva i danas je održalo video-konferenciju s ravnateljima zdravstvenih ustanova iz cijele Hrvatske, a vezano uz kontinuirano praćenje organizacije rada i dostupnosti pružanja zdravstvenih usluga pacijentima.

Prema posljednjem izvještaju ravnatelja bolničkih ustanova, u 15 akutnih bolnica nema štrajka, dok se u njih 9, broj djelatnika koji su u štrajku, smanjuje.

"Pozdravljam odluku svakog pojedinog zdravstvenog djelatnika koji se vratio na svoje radno mjesto, okrenuo potrebama pacijenata i nastavio s redovitim pružanjem zdravstvene skrbi, što je i osnovna zadaća djelatnika u zdravstvenom sustavu", poručuje ministar Vili Beroš.

Nepobitni su i javno dostupni dokazi povećanja plaća. Podsjećamo kako ova Vlada u kontinuitetu već treći mandat osigurava kvalitetnije uvjete rada i materijalna prava za sve djelatnike u zdravstvenom sustavu. Od 2016. do danas plaće u zdravstvu su narasle za više od 100%, a u odnosu na prethodnu Uredbu u proteklih godinu dana plaće su porasle za 32%, a čiji je trošak je iznosio čak 528 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članovi sindikata Zajedno koji sudjeluju u ovom štrajku nisu u tome iznimka.

Stoga, još jednom apeliramo kako je jedini ispravni put za rješavanje mogućih nelogičnosti Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnim i javnim službama kojim koordinira Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije. Na tom putu sindikati će imati, kao i do sad, punu potporu Ministarstva zdravstva", stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikat o slučaju maloljetnika: 'Žalosti što je izneseno nešto uopće van'

14.40 - Zamjenik ravnatelja KBC-a Zagreb Stjepko Pleština kazao je kako je danas na Rebru manje djelatnika u štrajku nego jučer. Najviše problema imaju s instrumentarkama. Poručio je da vodstvo bolnice ne manipulira zahvatima na djeci kako bi opstruiralo štrajk, kako ih optužuje sindikat.

Podsjetimo, na KBC Zagreb dogodio se incident kada je u ponedjeljak radi štrajka jedno dijete vraćeno iz operacijske sale.

Javnosti su se obratili iz Sindikata Zajedno.

"Znamo da smo djelatnost, koja za razliku od nekih drugih, ne može zaustaviti obavljanje posla. Ometanje štrajka radi se samo zdravstvenim djelatnostima. Plenkoviću poručujem da je poražavajuće to što ljudi koji drže stup zdravstva moja prava moraju izboriti štrajkom. Slučaj maloljetne osobe ne želim komentirati. Sve osobe uključene oko toga znaju što se dogodilo i ne smiju iznositi van. Žalosti me to što je izneseno nešto uopće van, ali i to što su iznesene neke pogrešne informacije. Ne znam tko je to pustio van, čudi me to što je izašlo van jer se informacije pacijenata čuvaju", rekla je Sanda Alić, dopredsjednica Sindikata. Dodala je da se štrajk nastavlja do ispunjenja zahtjeva, ali i da su spremni sjesti s premijerom i ministrom te pronaći zajedničko rješenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

KBC Zagreb o optužbama štrajkaša i djetetu koje je vraćeno iz operacijske sale

11.35 - Zamjenik ravnatelja KBC-a Zagreb Stjepko Pleština kaže da je na Rebru u utorak manje djelatnika u štrajku nego jučer, najviše problema imaju s instrumentarkama te je poručio da vodstvo bolnice ne manipulira zahvatima na djeci kako bi opstruiralo štrajk, kako ih optužuje sindikat.

Najviše štrajkaša je među sestrama instrumentarkama. Sada je riješen njihov manjak na kirurgiji, a rješava se ortopedija i otorinolaringologija. Rade se svi hitni slučajevi, u zastoju je jedino elektivni program na ortopediji i to se rješava, izjavio je Hini Pleština drugi dan štrajka u zdravstvu u organizaciji sindikata Zajedno. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je da na Rebru danas štrajka 39 djelatnika, što je bitno manje u odnosu na jučer kada ih je štrajkalo 79. 

"Niti jedan liječnik ne štrajka, sestara imamo dovoljno i nije nam problem preraspodjela, ali instrumentarke su specifične za pojedinu djelatnost i njih manjka", dodao je.

Image
KAOS U ZDRAVSTVU /

Ravnatelji bolnica pritišću članove Sindikata uoči štrajka: 'Prijeti se i smjenama!'

Image
KAOS U ZDRAVSTVU /

Ravnatelji bolnica pritišću članove Sindikata uoči štrajka: 'Prijeti se i smjenama!'

Iako u sindikatu tvrde da se opstruira štrajk time što se elektivne zahvate proglašava hitnim, zamjenik ravnatelja kaže da to ne stoji, ali i da je pitanje što je kome hitno.

 "Ne preusmjeravamo bolesnike na hitnu službu da ih ona mora primiti i obraditi", ističe Pleština. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezano uz optužbe sindikata da se manipulira dječjim operacijama i opstruira štrajk, objasnio je da je riječ o jučerašnjem incidentu u kojemu je dijete iz operacijske sale vraćeno na odjel jer je sestra instrumentarka odbila raditi.  

Ujutro je sindikalni povjerenik navodno rekao na ortopediji da se dijete može operirati, ono je pripremljeno za operaciju, dobilo premedikaciju, dovezeno je u salu, a onda je instrumentarka rekla da je ona štrajka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nedopustivo je da se ovako nešto dogodilo, ali to ne znači da mi manipuliramo djecom", ističe Pleština. Dodao je kako je sada postignut dogovor da će se pretrage i zahvati na djeci ipak raditi.

Sindikat biokemičara: Svi laboratoriji rade unatoč štrajku

10.00 - Sindikat medicinskih biokemičara Hrvatske (SMBH) istaknuo je u utorak da svi laboratoriji rade, te poručuje da u štrajku uopće ne sudjeluju medicinski biokemičari, odnosno da štrajka samo dio laboratorijskih tehničara i to u manjem broju hrvatskih bolnica.

U laboratorijima u domovima zdravlja štrajk uopće nije zabilježen, a bolnicama se djelomično odnosi samo na tzv. hladni pogon, odnosno na nehitne pacijente, poručuje SMBH u priopćenju.

štrajk st.PNG
Iz udruge za prava pacijenata podržali štrajk, ali upozorili: 'Nemojmo preko njihovih leđa'

'Mi podržavamo sve zdravstvene djelatnike u borbi za njihova prava i to nije sporno. Jedini dio koji je sporan - nemojmo to raditi preko leđa pacijenata. Zdravlje je najosnovnija stvar'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U cilju objektivnog informiranja javnosti o stvarnom stanju provedbe štrajka koji je organizirao Sindikat Zajedno, navode da u štrajku u bolničkim laboratorijima sudjeluje samo dio zaposlenika, članova tog sindikata, a radi se o laboratorijskim tehničarima i prvostupnicima medicinsko-laboratorijske dijagnostike.

Medicinski biokemičari, kao nositelji timova, organiziraju rad na način da pacijenti što manje osjete posljedice štrajka reorganizacijom posla, uz poštivanje zakonskog prava članova svojih timova na sudjelovanje u štrajku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Traže jednake plaće kao liječnici i stomatolozi

Ističu i da su medicinski biokemičari nezadovoljni Uredbom o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama donesenom u ožujku 2024. godine, budući su kroz nove koeficijente u zadnjih godinu dana oštećeni za više stotina eura mjesečne plaće.

"Iako se u javnom prostoru tvrdi kako su spomenutim izmjenama plaće djelatnika u zdravstvu rasle prosječno 11 posto, stvarnost je da magistri medicinske biokemije i magistri farmacije imaju rast od 9,65 posto bruto (8,3 posto neto – što je manje od objavljene stope inflacije Državnog zavoda za statistiku)", navodi sindikat.

Uredbom iz svibnja 2023., liječnici i stomatolozi su dobili daleko viši koeficijent, a aktualnom Uredbom iz 2024. dodatno je povećana razlika u koeficijentima između liječnika s jedne strane te magistara medicinske biokemije i magistara farmacije s druge strane, tvrdi sindikat te ističe da razlika u bruto plaći iznosi 16,88 posto, tj. 537,05 eura.

Uz sve ovo, Ministarstvo zdravstva trenutno uvodi projekt preventivnih sistematskih pregleda, te je za to predvidjelo financijsku stimulaciju obiteljskih liječnika, dok istovjetna stimulacija medicinskih biokemičara nije tema tog projekta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dakle, moguća je još jedna diskriminacija biokemičara u odnosu na liječnike", smatraju u SMBH-u.

U sindikatu se nadaju da će u idućem razdoblju ostvariti socijalni dijalog s Vladom s ciljem da se Uredba ispravi i da se bez štete za pacijente ostvari zadovoljstvo svih članova medicinsko-biokemijske djelatnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štrajk u zdravstvu ide dalje: 'Koriste bolesnu djecu za opstrukciju, prijete otkazima'

8.00 - Predsjednik sindikata Zajedno Krunoslav Kušec kaže da jučer zbog štrajka nije obavljeno nekoliko stotina pretraga u zdravstvenim ustanovama diljem zemlje, a danas će se taj broj popeti na tisuću.

Tvrdi da postoje pritisci bolničkih uprava diljem zemlje na štrajkaše, a posebno apostrofira KBC Zagreb koji, kaže, koristi bolesnu djecu kao najranjiviju skupinu da opstruira štrajk. "Na hitan program stavljaju djecu koja bi inače čekala mjesecima na pretragu. Lupaju pečate 'hitnoće' pa moramo obaviti pretragu", tvrdi Kušec.  

"Užasan je pritisak na članove, prijeti se otkazima, no mi smo čvrsti i ne odustajemo", poručio je.

Naime, tijekom štrajka rade se samo hitni slučajevi, dok se ostala dijagnostička, laboratorijska i radiološka obrada neće obavljati. 

Ministarstvo zdravstva poručilo je jučer da je javni zdravstveni sustav unatoč štrajku organizirao rad u bolnicama i ustanovama na način da svi pacijenti dobiju potrebne medicinske i zdravstvene usluge, a Sindikat Zajedno pozvali su "na razum i realan dijalog".

Kušec pak kaže da do danas još nisu dobili nikakav konkretan poziv ni iz Vlade ni iz Ministarstva zdravstva.

Sindikat Zajedno koji okuplja oko 4000 djelatnika u zdravstvu (od ukupno njih 74.000) od ponedjeljka štrajka zbog nezadovoljstva uredbom o koeficijentima kojom su, tvrde, najviše oštećeni laboranti, radiološki tehnolozi, medicinske sestre, djelatnici u sanitetskom prijevozu i farmaceutski tehničari. Osim izmjene uredbe o koeficijentima, sindikat traži i povećanje osnovice za najmanje 20 posto. 

Predsjednik Vlade Andrej Plenković rekao je jučer da štrajka oko 550 ljudi u 20-ak zdravstvenih ustanova te podsjetio da je formirano Povjerenstvo koje bi trebalo rješavati pitanje nezadovoljstva s koeficijentima.

POGLEDAJTE VIDEO Udruga za prava pacijenata o štrajku: 'Nemojmo to raditi preko leđa pacijenata'

sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo