Čak 400 tisuća obitelji u Hrvatskoj pokušava doći do zemljišta koja su im oduzeta za vrijeme komunističkog režima.
Dio od dva milijuna oduzetih hektara je u vlasništvu države.
"Vlada bi morala donijeti zakon da se te ljude obešteti. Ono što se da vratiti, da se vrati, a obeštećenje da se dogovori", kaže Marjan Boričević iz Inicijative za povrat imovine.
Nadali su se da će samostalna Hrvatska donijeti rješenje njihovih problema, ali sada strahuju od novih komplikacija. Naime, u HDZ-ovu programu spominje se stavljanje u funkciju neobrađenog zemljišta. Međutim, oni se pitaju - čijeg?
"Izborni Program HDZ-a suprotan je Rezolucijama skupštine Vijeća Europe br. 1096 i 1481 i Deklaraciji Hrvatskog sabora te upozoravamo da bi njegova realizacija značila staviti 'točku na i' na legalizaciju komunističke pljačke", poručio je odvjetnik Vladimir Gredelj u otvorenom pismu predsjedniku HDZ-a Andreju Plenkoviću.
U HDZ-u tvrde da je sve u redu.
"To je odvojeni pravni proces koji ima svoj tijek i mi imamo razumijevanja za povrat imovine. Ono što mi govorimo, govorimo o poljoprivrednom zemljištu, novom zakonu o poljoprednom zemljištu. Želimo staviti u funkciju brojne neobrađene površine", kaže predsjednik HDZ-a Plenković.
Međutim, ljudima zemlja već 26 godina nije vraćena. Iz Narodne koalicije stiže obećanje.
"Napravit ćemo, ja osobno, sve što je moguće. Jer se radi dobrim dijelom o poljoprivrednom zemljištu, ljudima koji dugi niz godina ne mogu do svojega. Morat će komunikacija Državnog odvjetništva i politike biti veća i bolja nego sada", poručuje predsjednik HSS-a Krešo Beljak.
Bivši vlasnici su prilično obeshrabreni.
"Mislim da će morati međunarodne institucije rješavati problem negdje vani, a RH to nažalost neće riješiti", smatra Dragutin Bašić iz Inicijative za povrat imovine.
Istu sudbinu dijeli još 400 tisuća hrvatskih obitelji, a jedino što žele je povrat djedovine. Vojska je to birača koju će svaka stranka imati na umu uoči izbora.