Strahovao sam da me truju, jer sam dobio dijareju

16.3.2010.
11:17
VOYO logo

"Neočekivano sam dobio dijareju, izrazito težak oblik proljeva... Počeo sam se baviti mišlju da me truju u pritvoru. Razmišljao sam na koji bi me se način moglo sustavno trovati, ta svi jedemo istu hranu. Ali, nakon utvrđivanja dijabetesa, propisana mi je dijabetična prehrana s čajem bez šećera. Znali su koje ću obroke uzeti", citat je iz knjige Osuđenik sa srcem u rukama osuđenog kardiokirurga Ognjena Šimića, koji je zbog primanja mita i nesavjesnog liječenja pravomoćno osuđen na 9,5 godina zatvora.

U svojoj knjizi Šimić na 274 stranice s mnoštvom imena, datumima, dokumentima i ukazivanjem na kršenja Kaznenog zakona RH nastoji dokazati da je slučaj montiran i to kako bi se pred Europskom Unijom dokazalo da je Hrvatska pravna država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao glavu korupcijske hobotnice koja je uzela njega kao žrtvu, Šimić je imenovao bivšeg premijera Ivu Sanadera. No, izravno za svoj slučaj optužuje šefa USKOK-a Dinka Cvitana, kolegu doktora Željka Fučkara, sutkinju Iku Šarić i glavnu svjedokinju Ljerku Krajinović koja je Šimiću dostavila mito od 5000 označenih eura jer nije htio odmah operirati njezina teško bolesnog oca. Štoviše, Krajnović naziva agentom-provokatorom, koja se "ušuljala kao miš u službene prostorije KBC-a te umornom liječniku podmetnula kuvertu s obilježenim novčanicama".

Prema Šimićevim riječima zauzvrat je njen otac preko reda operiran na Rebru. Za Fučkara, pak, tvrdi da se lažnim svjedočenjem pred USKOK-om morao iskupiti u zamjenu za nepodizanje optužnice zbog uzimanja 1000 eura mita, ali i zbog napretka u karijeri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U knjizi se spominju i bivši ministar zdravstva Neven Ljubičić te Andrija Hebrang kao neizravni učesnici u uroti, ali i brojni drugi političari. Šimić ne demantira da je dobivao darove od zahvalnih pacijenata ili njihove rodbine, no nakon povratka iz Njemačke, gdje je godinama radio, na primanje poklona ga je navodno nagovorio Žarko Tomljanović, ravnatelj KBC-a Rijeka. "Jedna od rijetkih pojava s kojom se nisam znao nositi bili su razni darovi pacijenata i rodbine. U Njemačkoj, a i Švedskoj to postoji, ali u puno manjoj mjeri. Žarko mi je objasnio da je to običaj ovog pučanstva od pamtivijeka i moli me da ne odbijam jer bi se ljudi mogli uvrijediti. Koje li greške!", piše Šimić, a prenosi Jutarnji list.

Prethodni članci:

arti-201003150439006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo