CARINICI U AKCIJI /

Što sve smijete prenijeti preko granice? Ovo je detaljan popis, a neke stvari su pravo iznenađenje

Image
Foto: Robert Anic/Ivica Galovic/PIXSELL/Ilustracija

Provjerili smo možete li preko granice prenijeti kilogram domaćeg sira ili jedan fini komad slanine, pa i dvije, tri šteke cigareta ili dobru bocu rakije

5.1.2025.
11:01
Robert Anic/Ivica Galovic/PIXSELL/Ilustracija
VOYO logo

Već su počele gužve na našim cestama nakon blagdana, a pogotovo onih koji su bili izvan granica. HAK javlja kako je pojačan je promet na pojedinim dionicama autocesta te na većini graničnih prijelaza s Bosnom i Hercegovinom, Srbijom i Crnom Gorom, osobito na ulasku u zemlju, a čeka se i satima. Kako god bilo, carinska uprava pazi kada se vraćate u zemlju, a mogli bi vam se malo naviriti u prtljažnik, provjeriti prenosite li cigarete, alkohol, mesne delicije... Provjerili smo možete li prenijeti kilogram domaćeg sira ili jedan fini komad slanine, pa i dvije, tri šteke cigareta ili dobru bocu rakije.

Image
KAOS NAKON BLAGDANA /

Velike gužve na granicama, bit će i gore: 'Čekamo već pet sati. Putujem od jučer popodne'

Image
KAOS NAKON BLAGDANA /

Velike gužve na granicama, bit će i gore: 'Čekamo već pet sati. Putujem od jučer popodne'

Što sve spada u osobnu prtljagu?

Naime, roba u osobnoj prtljazi putnika podrazumijeva osobne stvari opravdano potrebne za putovanje i izbivanja izvan mjesta stalnoga boravišta kao što su obuća, odjeća, higijenske potrepštine, prijenosni elektronički uređaji (mobilni telefon, prijenosno računalo itd.) i sl., za osobnu uporabu putnika ili članova njegove obitelji, i to u razumnoj količini. Za navedenu robu, koju uvoze putnici s boravištem izvan carinskog područja Unije, odobrava se privremeni uvoz uz potpuno oslobođenje od uvozne carine i drugih javnih davanja. Sadržaj osobne prtljage putnika podrazumijeva i ostalu robu, koja ne ulazi u navedenu kategoriju osobnih stvari opravdano potrebnih za putovanje, koju uglavnom čini trgovačka roba raznog opisa, vrste i količine kao što su npr. prehrambeni, higijenski i slični proizvodi za osobnu uporabu, predmeti opće uporabe, potrošačka elektronika, suveniri, predmeti kućanstva, luksuzni predmeti, odjeća, obuća itd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadalje, roba nekomercijalne naravi, koja se uvozi u osobnoj prtljazi putnika koji putuju iz trećih zemalja, oslobođena je od plaćanja carine, PDV-a i trošarine pod uvjetom da ne premašuje ukupnu vrijednost ili količinu koja se navodi u nastavku, pri čemu narav ili količina robe u osobnoj prtljazi ne smije ukazivati na uvoz robe komercijalne naravi ili iz komercijalnih razloga. Uvoz ostale robe u osobnoj prtljazi putnika, koja ne ispunjava naprijed navedene uvjete, podliježe obračunu i naplati uvoznih davanja.

Roba u osobnoj prtljazi putnika, u cestovnom prometu, podrazumijeva robu koja se prevozi sredstvima za putovanje fizičkih osoba putnika (osobni automobil, autobus, kamper vozilo i sl.) i njihovim priključnim vozilima, uključujući robu na motociklu, biciklu i robu koja se nosi pješice. Roba koja se prevozi u teretnom prostoru motornih vozila namijenjenih za prijevoz roba i njihovim priključnim vozilima, ne smatra osobnom prtljagom putnika te se na takvu robu ne može primijeniti oslobođenje od uvoznih davanja kao ni postupak carinjenja temeljem podnošenja usmene carinske deklaracije već se provodi standardni carinski postupak. To se posebice odnosi na slučajeve kada se takvim motornim vozilima pokušava unijeti sljedeća roba: namještaj, stolarija, građevinski i instalacijski materijal, ogrjev, vrtna, metalna i betonska galanterija, ograde, keramičke pločice i materijal za njihovo polaganje, keramička galanterija, elektromaterijal, kamini, peći i radijatori, drvena građa, ručni i električni alati, željezarija, kućanski aparati, rezervni dijelovi za vozila, strojeve i alate, trošarinski proizvodi i sl.). Određene iznimke su predviđene za manje količine proizvoda te ako ne postoji sumnja u nekomercijalni karakter robe koja se prevozi u vozilu za prijevoz robe/tereta.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne prelazite ove iznose

Ono što trebate posebno znati je da vrijednost onoga s čime se vraćate u zemlju ne smije premašiti:

  • 430 EUR za putnike u pomorskom i zračnom prometu,
  • 300 EUR po putniku za ostale vrste prijevoza,
  • 150 EUR za putnike mlađe od 15 godina, neovisno o prijevoznom sredstvu kojim putuju.

Premašuje li vrijednost pojedinog predmeta navedene vrijednosne limite, podjela vrijednosti takvog predmeta nije dopuštena, niti se njegova vrijednost može dijeliti na dvije ili više osoba.  Isto tako, nije dopuštena kumulacija ukupne vrijednosti robe na koju se može ostvarivati pravo na oslobođenje na dvije ili više osoba.

Koliko se cigareta i alkohola smije prenijeti preko granice?

Putnici u zračnom prometu mogu prenijeti 200 cigareta, 100 cigarilosa (pri čemu se cigarilosom smatraju cigare neto težine do 3 grama po komadu), 50 cigara, 250 grama duhana za pušenje. No, za putnike u cestovnom ili željezničkim prijevozu vrijede druga pravila. Mogu unijeti 40 cigareta, 20 cigarillosa, 10 cigara i 50 grama duhana za pušenje.

Što se tiče alkohola i jedni i drugi mogu unijeti 16 litara pive i 4 litre vina, te alkohol i alkoholna pića s udjelom alkohola većim od 22% vol. ili nedenaturirani etilni alkohol s  udjelom alkohola od 80% vol. i više i to 1 litru, te alkohol i alkoholna pića s udjelom alkohola 22% vol. i manje u količini do 2 litre.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče duhanskih proizvoda iz članka 94. Zakona o trošarinama i jedni i drugi mogu unijeti 50 grama grijanog duhanskog proizvoda, 10 mililitara e-tekućine, te 50 grama novih duhanskih proizvoda. Oslobođenje na gore navedene trošarinske proizvode ne može se primijeniti na putnike mlađe od 17 godina.

Što je s gorivom?

Od plaćanja uvoznih davanja oslobođeno je gorivo u standardnim spremnicima svakog prijevoznog sredstva, kao i do 10 litara identične vrste goriva u prikladnim prenosivim spremnicima za rezervno gorivo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smije li domaći sir, kobasice, špek ... preko granice?

Nema ograničenja za unos hrane podrijetlom iz EU-a, a za hranu i prehrambene proizvode iz trećih zemalja morate poštovati količinska ograničenja. Za mlijeko, meso i ostale proizvode životinjskog podrijetla iz svih država članica Europske unije (EU) nema ograničenja ako se unose u osobnoj prtljazi ili se šalju kao pošiljka privatnim osobama.

U Europskoj uniji također nema ograničenja za niskorizične susjedne zemlje: Andoru, Island, Lihtenštajn, Norvešku, San Marino i Švicarsku za unošenje mesa, mlijeka i njihovih proizvoda, ribe i ribljih proizvoda i drugih proizvoda životinjskog podrijetla, uključujući mlijeko u prahu za dojenčad, formulu za dojenčad i posebnu hranu koja se koristi iz medicinskih razloga i hranu za kućne ljubimce koja se koristi iz zdravstvenih razloga.

Dakle, ako putujete u EU, možete nositi meso ili mliječne proizvode sa sobom sve dok su za vašu osobnu potrošnju. To se također odnosi na biljke ili biljne proizvode, kao što je rezano cvijeće, voće ili povrće pod uvjetom da su uzgojeni u zemlji EU-a i da su slobodni od štetnika ili bolesti. Ova pravila također vrijede kada nosite mesne, mliječne ili biljne proizvode u svojoj prtljazi ili ako te artikle naručite online ili ih pošaljete poštom.

Za sve ostale zemlje vrijede ograničenja u količini koju možete unijeti u Hrvatsku bez kontrole graničnog veterinarskog inspektora. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako primjerice proizvodi životinjskog podrijetla iz BiH, Srbije, Crna Gore i Kosova poput mesa, mlijeka i proizvoda od mlijeka nisu dopušteni. Drugi proizvodi životinjskog podrijetla, med, jaja, proizvodi od jaja, meso možete prenijeti 2 kg po osobi, mlijeko u prahu i hrana za dojenčad također 2 kg po osobi, a hrana za kućne ljubimce isto 2 kg po osobi. Kruh, kolači, slastice, razni proizvodi od jaja, dehidrirani i termički obrađeni mogu se prenijeti bez ograničenja.

Pogledajte tablicu Carinske uprave

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Carinska uprava
Image
Foto: Carinska uprava
Image
Foto: Carinska uprava

Količine koje premašuju količine navedene u tablici podliježu veterinarskom pregledu graničnoj kontrolnoj postaji (Bajakovo, Stara Gradiška, Nova Sela, Karasovići, Luka Rijeka, Luka Ploče, Zračna luka Zagreb). Takve pošiljke moraju ispuniti uvjete za komercijalne pošiljke, što znači da takve pošiljke mora pratiti propisani veterinarski certifikat, a pri čemu je putnik kao uvoznik dužan prijaviti prispijeće pošiljke nadležnoj GKP radi obavljanja veterinarskog pregleda.

Proizvodi životinjskog podrijetla koji ne ispunjavaju naprijed navedene uvjete smatraju se nesukladnima te se obvezno oduzimaju od putnika radi njihovog uništavanja. Također, propust da ih se izričito prijavi carinskim službenicima predstavlja kažnjivu radnju za koju je propisana novčana kazna.

Što je s unosom lijekova preko granice?

Sa sobom trebate nositi samo lijekove za osobnu upotrebu, a količina koju možete prenijeti preko granice ovisi o vrsti lijeka i vašoj povijesti bolesti. Unošenje gotovih lijekova za osobne potrebe putnika moguće je u količinama potrebnim za maksimalno liječenje do mjesec dana (pod uvjetom da su odobreni od strane nadležnih tijela zemlje proizvođača) i uz posjedovanje odgovarajuće medicinske dokumentacije (medicinska isječke povijesti bolesti, liječničke potvrde).

Unos lijekova koji sadrže droge, također za osobnu upotrebu putnika, moguć je najdulje do 5 dana, također uz posjedovanje medicinske dokumentacije iz koje je potrebno preuzeti predmetni lijek (preslike recepata, povijest ili ovjerena liječnička potvrda). U slučaju osoba koje su pod zamjenskom terapijom, terapijom ovisnosti ili simptomatskom terapijom u terminalnoj fazi zloćudnih bolesti, ograničenje je 15 dana osobne uporabe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 Iznimno, osobe s prebivalištem u Republici Hrvatskoj koje putuju u države Schengena mogu posjedovati lijek koji sadrži droge u količini potrebnoj za osobnu uporabu najdulje 30 dana na temelju potvrde izdane na propisanom obrascu od strane ovlaštenog liječnika. (izabrani doktor medicine ili doktor medicine specijalist).

Kakva su pravila s unosom novca u putničkom prometu?

Unos gotovine u Uniju i iznos gotovine iz Unije slobodan je i bez ograničenja u svoti za sve fizičke osobe, koje mogu uz prijavu carinskom službeniku nesmetano prenositi bilo koju svotu gotovine u bilo kojoj valuti. Gotovinom se smatra gotov novac- novčanice i kovanice koje su u optjecaju kao sredstvo plaćanja ili su bile u optjecaju kao sredstvo plaćanja, a i dalje ih je moguće zamijeniti preko financijskih institucija ili središnjih banaka, zatim druga sredstva plaćanja - na primjer: čekovi, putnički čekovi, zadužnice ili novčani nalozi na kojima nije navedeno ime korisnika i od 3. lipnja 2021. kovanice s udjelom zlata od najmanje 90% i poluge, zrnca ili grumene s udjelom zlata od najmanje 99,5%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaka fizička osoba koja ulazi u EU ili izlazi iz EU i uz sebe, u svojoj prtljazi ili prijevoznom sredstvu nosi gotovinu u iznosu od 10.000 eura ili više, odnosno u protuvrijednosti tog iznosa u drugim valutama, obvezna je podnijeti prijavu carinskom službeniku na graničnom carinskom uredu.

Za prijavu gotovine primjenjuje se Obrazac - prijava gotovine, koji se može elektronički ispuniti i poslati na e-mail adresu: operativno@carina.hr ili se može ispisati te tako predati carinskom službeniku na graničnom carinskom uredu. Obrazac za prijavu se može ispuniti i na samom graničnom uredu. Ako raspoloživi prostor na obrascu za prijavu nije dovoljan, upotrebljava se dodatni list koji se smatra njegovim sastavnim dijelom. Obrazac se može ispuniti na hrvatskom ili engleskom jeziku. Gotovina koja se unosi u Republiku Hrvatsku i iznosi iz Republike Hrvatske u drugu državu članicu.

Dakle, da ne bi zaradili kaznu i platili skuplje povratak kući, pripazite na ono što nosite preko granice. Više o svemu možete saznati OVDJE.

POGLEDAJTE VIDEO: U doba Jugoslavije bio je šoping meka za Hrvate. Provjerili smo isplati li se sada tamo u kupovinu

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo