U nekim europskim zemljama čak prijeti i nestašica. Nema maslaca ni kod kumica sa zagrebačkog placa. Jedan je razlog vrućina. Drugi - znatno ozbiljniji.
"Nema maslaca isključivo zbog toga što treba puno vrhnja za kilogram maslaca. Neisplativo je, jednostavno. Vi za kilogram maslaca trebate četiri litre vrhnja. Vi za tih četiri litre dobijete sto kuna, a od kilograma maslaca samo 80 kuna", otkriva nam Dubravka Hrvoj, proizvođačica mliječnih proizvoda.
80 kuna po kilogramu. Još lani, Dubravka ga je prodavala po 60. Ali tada je imala devet krava, sad samo pet.
"Još uvijek se mliječni proizvodi isplate, ali moram priznati da s godinama sve manje i ne bih htjela da moja djeca ostanu u ovom poslu na žalost. Ja vjerujem da se sa mnom gasi ta proizvodnja", ističe Dubravka.
I to je glavni razlog zašto je maslac poskupio. Prije dvije godine Europska unija zemljama članicama ukinula je kvote za mlijeko. Proizvodilo se više, ali su i padale cijene. Mnogi mali proizvođači zbog toga su odustali što je dovelo do manjka mlijeka na europskom tržištu.
U jednoj zagrebačkoj mini mljekari na dan proizvedu 200 kilograma maslaca. Prodali bi ga, kažu, i dvostruko više samo da ga mogu proizvesti.
"Hrvati vole maslac bez obzira na cijenu", kazao nam je Josip iz mini mljekare Veronika.
Govori to i podatak od četiri i pol tisuće tona koliko ga pojedemo na godinu. Ne smeta ni činjenica da mu je, u svega dvije godine cijena porasla za 200 posto. Uz kvote Europske unije, postoji još nekoliko objašnjenja.
"Sljedeći razlog je embargo mliječnih proizvoda prema Rusiji. Zatim jedan od razloga je i veliki porast izvoza prema Kini te najnoviji trendovi u znanstvenim istraživanjima koji dolazuju da maslac nije štetan, nego, zapravo je jako zdrav zbog čega sve više korisnika odlazi od margarina i prelaze na maslac", objašnjava nam Josip Čefko, pomoćnik voditelja proizvodnje mini mljekare Veronika.
Oni, kažu, cijene maslaca nisu mijenjali već četiri godine. Nastavi li se ovako, od jeseni će i njihov poskupjeti. Građani samo sliježu ramenima. Na poskupljenja su naviknuli.
"Sve je otišlo gore. Recimo majoneza je bila 15 kuna u flašici, sad je 20 kuna. Tko prati cijene vidi da su cijene abnormno skočile", ističe Marica iz Zagreba.
"Za naš domaći sir bih uvijek dao 30-ak, 40-ak kuna", kaže Damir iz Zagreba.
Maslac se sjajno topi u ustima. Onako kako se cijene, čini se, nikad neće otopiti.
Dodatne informacije saznali smo od čovjeka kojemu je mljekarstvo život - predsjednika Udruge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Život Antuna Laszla, koji nam je otkrio ima li izlaza iz ove situacije. Njegovo gostovanje pogledajte u videu.