Dvanaesta ubijena žena ove godine. Nečija majka, kći, sestra, prijateljica - postala je dio crne statistike. Kaznena djela nasilja u obitelji i ove su godine u porastu i to 8,4 posto u odnosu na prethodnu. Kazne su za počinitelje, smatra pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić, preblage.
"Najčešće se izriču uvjetne kazne, novčane kazne, a tek onda kazne zatvora. One se, prema našim nekakvim analizama, na uzorku od preko 1200 kaznenih i prekršajnih sudova izriču manje od 9 posto", kazala je Ljubičić.
Na bezuvjetnu zatvorsku kaznu zbog nasilja u obitelji prošle godine je osuđeno 460 muškaraca i 25 žena, dok je na uvjetnu kaznu osuđeno 306 žena i čak 1538 muškaraca.
"Nasilje je često neprijavljeno, ne zato što ga nije bilo, jer u prosjeku se obiteljsko nasilje prijavljuje sedam godina nakon prvog pojavnog oblika. Sedam godina treba žrtvi da prijavi nasilnika. To je prosjek, to je statistika koja je neumoljiva", kazala je Jelena Veljača iz inicijative Spasi me.
Zato je važno, smatra, da svatko tko za njega čuje ili ga sam
primijeti - prijavi nasilje kako bi se spriječili događaji poput
onog jučerašnjeg u Splitu.
Tijekom 2016. godine u Hrvatskoj je ubijeno 20 ubijenih žena. 15
ih je ubijeno od strane bliskih osoba. Pad ubojstava slijedio je
2017. i 2018. No, od 2019 ubojstva žena su ponovno u porastu.
Prošle godine ubijeno je 19 osoba ženskog spola. 14 njih
ubile su osobe koje su im bile bliske. U prvih deset mjeseci
2021. godine ubijeno 11 žena, 8 od strane bliskih osoba. I
pandemija je dala svoj negativni doprinos.
"Uglavnom smo svi bili orijentirani na neku kućnu sredinu i jasno da tamo gdje su odnosi bili napeti i prije već neke stvari nisu bile kako treba onda je ta činjenica su 24 sata zapravo ljudi orijentirani jedan na drugoga sigurno izazvala jednu dodatnu napetost, dodatne frustracije što je onda rezultiralo i nasiljem", kazala je psihologinja Mirjana Nazor.
I u Saboru, danas kad je glavna tema bio proračun, tema femicid u Splitu. Oporbene zastupnice zatražile više novca za zaštitu žena.
"Žene, žrtve nasilja s tom stavkom koja je već godinama u proračunu mizerna zbilja ne mogu i nemaju prilike da se odvoje u situacijama u kojima bi se, evidentno, trebale odvojiti od nasilnika", kazala je Katarina Peović iz Radničke fronte.
"Bez sredstava i bez političke odlučnosti mi nećemo imati efikasnu borbu protiv nasilja nad ženama", kazala je Sandra Benčić iz Možemo.
A najavljeno je i da će se u proceduru uputili izmjene i dopune Kaznenog zakona u koji se unosi termin femicida.
"Izmjenama kaznenog zakona ne možemo smanjiti ono što se događa ženama u Republici Hrvatskoj, ali ovakvim izmjenama kaznenog zakona i prihvaćanjem pojma femicid kao najokrutnijeg ubojstva nad ženom počinjenog iz mržnje od strane muškarca mi možemo ukazati na jasno opredjeljenje Hrvatske", kazala je Ivana Posavec Krivec, članica Kluba zastupnika Socijaldemokrati.
Saborske zastupnice iz inicijative za zaštitu žena nedavno su upozorile da je svakih 15 minuta u Hrvatskoj jedna žena izložena nasilju.