Gdje je nestao Andrija? Bio je to prvi virtualni pomoćnik za koronavirus. Dijelio je savjete kad se o covidu-19 još znalo jako malo. No, gotovo nitko nije primijetio da ga nema već više od pola godine. Naime, od 1. lipnja njegove usluge nisu dostupne.
Iz Ministarstva zdravstva su za Dnevnik.hr poručili da je Andrija u prvi mah zaista pomagao. Rasteretio je epidemiološke korisničke službe za 25 posto, a razmijenio je više od 2,5 milijuna poruka. Uz to, građani su putem Andrije riješili 6000 pitanja o koronavirusu, a preuzelo ga je na svoje pametne uređaje oko dva posto stanovništva, odnosno 90.000 žitelja Hrvatske.
Debakl CijepiSe
Uz to, bio je besplatan, jer su ga zdravstvenom sustavu donirale informatičke tvrtke. No, svejedno je proglašen tehnološkim viškom, iako je služio svrsi, za razliku od platforme CijepiSe, koja je u početku bila puna grešaka, a kasnije je bila predmetom istraživanja USKOK-a.
Od ukupno 2,2 milijuna cijepljenih građana, svega njih 300.000 je svoj interes za cijepljenjem pokazao putem te platforme. Cijeli projekt je koštao 2,5 milijuna kuna bez PDV-a.
Iako je platforma ažurirana podacima o booster dozi, još uvijek nisu unesene sve preporuke HZJZ-a. Tako ondje još uvijek piše da se preporuča uzimanje booster doze šest mjeseci nakon druge doze, a ne tri mjeseca, kako odnedavno preporuča HZJZ.
Opravdano nezadovoljstvo
"Nisam zadovoljan činjenicom kako je zaživjela aplikacija STOP COVID", rekao je u studenom prošle godine ministar zdravstva Vili Beroš. I bio je u pravu, jer je ta aplikacija otkrila kontakte svega 80 zaraženih osoba, iako je od covida-19 oboljelo 600.000 hrvatskih građana.