Nema više plaćanja policajcima kešom. Od 1. srpnja ako napravite prekršaj, na licu mjesta ćete moći platiti samo karticom.
Prometni policajci na teren izlaze s POS uređajima, MUP ih je nabavio 600, a koristit će ih i pomorska policija. Plaćanjem isključivo karticama želi se suzbiti korupciju i podmićivanja policajaca.
Ako pri ispisivanju kazne nemate karticu i dalje vrijedi da će vam biti upola manja ako ju platiti u roku od tri dana od počinjenog prekršaja.
RTL-ov reporter Boris Mišević o ovom novitetu razgovarao je s Goranom Medićem, pomoćnikom načelnika 2. Postaje prometne policije Zagreb.
Medić je kazao kako će POS uređaji olakšati poslovanje u dva segmenta.
"Službenici na terenu neće morati na posao s gotovim novcem, voditi računa o novcu koji nije njihov, o dovoljnoj količini svog novca koji bi morali imati za vraćeni ostatak, a olakšat će se administrativni posao u postajama gdje nestaje potreba za razduživanjem novca, vođenja evidencija, provođenja sustava nadzora, itd.", kazao je.
Kazao je i da je do sada plaćanje novčane kazne značilo da se prekršaj ne unosi u evidenciju.
"To će biti tkao i dalje osim što se može platiti odmah, izdati obavijest o počinjenom prekršaju gdje građanin može u roku tri dana platiti polovicu iznosa bez dodatnih konzekvenci", kazao je.
"Bilo koji prekršaj koji je policija ovlaštena procesuirati i naplatiti novčanu kaznu može se naplatiti preko POS uređaja. Domena poslova sigurnosti prometa na cestama, nadzora državne granice, nadzora mobilnih radnika na prometnicama. ovo je jedna od mjera implementacije i prevencije korupcije sukladno preporuci stručnog tijela vijeća Europe i ujedno implementiramo neke od naših odluka od stručne revizije tijela za unutarnji nadzor MUP-a", kazao je Medić.
Objasnio je i na koji način će se plaćati kazne.
"2000 kuna je moguće platiti u pola iznosa za fizičku osobu, 5 tisuća kuna za fizičku osobu obrtnika i kaznu od 15 tisuća moguće je platiti pola iznosa za pravne osobe", kazao je Medić.