STIŽU NOVA PRAVILA ZA DOSTAVLJAČE? / Deseci tisuća Hrvata ovako zarađuju za život, a sada EU traži jasnija pravila igre

Image
Foto: Emica Elvedji/PIXSELL

Dostavljači hrane i vozači koji rade preko digitalnih platformi konačno će morati biti u radnom odnosu?

8.3.2021.
10:23
Emica Elvedji/PIXSELL
VOYO logo

Oko 40 tisuća hrvatskih građana živjelo je 2019. od rada na online platformama, na kojima bi se rad konačno trebao regulirati, piše danas Večernji list. Europska je komisija sredinom prošlog tjedna pokrenula prvu fazu savjetovanja s europskim socijalnim partnerima o tome kako poboljšati radne uvjete osoba koje rade putem digitalnih radnih platformi.

Početak savjetovanja poklopio se s povijesnom presudom iz Milana u kojoj su talijanski sudovi naredili četirima velikim tvrtkama za dostavu hrane da zaposle više od 60 tisuća radnika koji rade na dostavi te plate više od 700 milijuna eura novčane kazne jer im nisu osiguravali odgovarajuće uvjete rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slični sudski postupci vodili su se u Španjolskoj, Švicarskoj i Velikoj Britaniji te je sve više presuda u kojima sudovi staju na stranu platformskih radnika, uglavnom vozača i dostavljača. Francuska je tvrtke koje su svoje poslovno carstvo izgradile putem digitalnih platformi prva u EU zakonom obvezala da radnicima koji rade preko tih platformi plaćaju osiguranje za slučaj nezgode na radu, no ni u Francuskoj nije do kraja definiran njihov radni status.

Jasnija pravila igre

Istodobno, s vrha EU-a pokrenuta je i politička akcija da se uspostave jasnija pravila igre. Javno savjetovanje trajat će najmanje šest tjedana, tijekom kojih će udruge poslodavaca i sindikati iznijeti svoja mišljenja "o potrebi i smjeru mogućeg djelovanja EU-a za poboljšanje uvjeta rada putem platformi".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnoge od tih platformi dostupne su i u Hrvatskoj te su preko njih angažirane na tisuće dostavljača. I hrvatsko ministarstvo rada najavilo je da će se predstojeća izmjena Zakona o radu odnositi i na rad putem online platformi te istaknulo da će i Hrvatska tražiti način da ljudima koji tako rade osigura određenu zaštitu, vodeći pri tome brigu o fleksibilnosti koja je uz takav rad vezana, donosi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo