STIŽE SPUTNIK: /

Zvali su ga geopolitičkim oružjem, a sada u njemu tražimo spas i 'obilazni put'. Hoće li Moskva ipak tražiti nešto zauzvrat?

Image

Stav EU spram ruskog cjepiva promijenio se nakon sukoba Bruxellesa s farmaceutskom industrijom zbog fijaska oko distribucije cjepiva,

17.2.2021.
19:01
VOYO logo

Rusko cjepivo Sputnik V protiv bolesti COVID-19 od početka je izazivalo sumnje i u znanstvenim krugovima i u javnosti. Ne samo zato što je bilo prvo registrirano, nego i stoga što su mnogi u "ruskom cjepivu" vidjeli i Putinovo geopolitičko oružje. Vremenom je podozrenje spram Sputnika V popuštalo, ne samo stoga što su i ugledni znanstveni časopisi objavili studije koje pokazuju da je to cjepivo i sigurno i visokoučinkovito, već i zbog problema s kojima se mnoge zemlje, pogotovo Europska unija, suočavaju s manjkom cjepiva koje farmaceutske kompanije ne proizvode i isporučuju najavljenim i ugovorenom dinamikom.

U takvoj situaciji, a zbog potrebe da se pandemija što prije suzbije, a gospodarski i svaki drugi život vrate u normalu, mnoge zemlje okreću se Rusiji koja, čini se, postaje pouzdaniji partner za nabavu cjepiva, od zapadnih farmaceutskih divova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
BEROŠ POTVRDIO DA BI RUSKO CJEPIVO MOGLO STIĆI PRIJE NEGO GA EMA ODOBRI: /

'Razmišljamo o ranijoj nabavi, tu su dva kriterija...'

Image
BEROŠ POTVRDIO DA BI RUSKO CJEPIVO MOGLO STIĆI PRIJE NEGO GA EMA ODOBRI: /

'Razmišljamo o ranijoj nabavi, tu su dva kriterija...'

Hrvatska planira nabaviti milijun doza Sputnika V?

I Hrvatska se pridružila sve većem krugu zemalja koje cjepivo protiv Covida-19 traže "na istoku". Premijer Andrej Plenković u utorak je izjavio kako je angažirao ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana i ministra zdravstva Vilija Beroša da "ukoliko je moguće osiguraju i doze tog cjepiva". No, premijer je naglasio i da Hrvatska želi biti "potpuno sigurna u proceduru" cijepljenja ruskim cjepivom, jer se i dalje oslanja na Europsku agenciju za lijekove (EMA).

Jutarnji list neslužbeno je doznao da se planira nabava milijun, a možda čak i dva milijuna doza ruskog cjepiva, i to prilično žurno kako bi se o ljeta i početka turističke sezone procijepilo 70 posto stanovništva. Ako EMA bude, pak, odugovlačila s izdavanjem dozvole za Sputnik V, Hrvatska navodno ima način da zaobiđe krovnu europsku agenciju te da domaći HALMED (Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode) odobri rusko cjepivo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I ministar zdravstva Beroš danas je na konferenciji za novinare Nacionalnog stožera kazao kako HALMED, ako procijeni da su u slučaju Sputnika V ispunjeni uvjeti sigurnosti i učinkovitosti, može dati privremeno odobrenje za korištenje tog cjepiva.

Situaciju s ruskim cjepivom, danas je na presici Stožera komentirao i ministar Beroš. Kazao je kako bi bilo optimalno u Hrvatskoj koristiti sva cjepiva odobrena od strane Europske agencije za lijekove. No, ima i ali. "Međutim, to ide jako sporo i zato je na našoj regulatornoj agenciji da vidi može li se nekim obilaznim putem dobiti to rusko cjepivo, primjerice interventnim uvozom za hrvatsko tržište. Dva su preduvjeta, učinkovitost i sigurnost. Kada naša regulatorna agencija procjeni da su zadovoljeni uvjeti, naša agencija može neovisno od EMA-e donijeti odobrenje za korištenje neodobrenog lijeka", rekao je Beroš.

Na pitanje zašto se to nije dogodilo i prije, Beroš je kazao: "Nije bilo dovoljno elemenata koji su ukazivali da je rusko cjepivo sigurno i učinkovito. Znamo sada da je ono testirano na 20.000 osoba i to su nove spoznaje. HALMED će sve procijeniti. Što se tiče broja doza, i to će struka odlučiti."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

6460409 12.02.2021 Boxes with Gam-COVID-Vac, trade-named Sputnik V, coronavirus vaccine are pictured at a warehouse at Moscow cargo terminal in Sheremetyevo airport, outside Moscow, Russia.,Image: 590501229, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

'Zaboravite birokraciju, dajte zeleno svjetlo tim cjepivima'

No, u priču oko Sputnika V neminovno se upliće i geopolitika. Deutsche Welle piše kako globalna bitka oko stvaranja, a zatim i distribucije cjepiva evocira vrijeme Hladnog rata, jer se neprestano postavlja pitanje koje je bolje: američko, rusko, kinesko, britansko ili njemačko? Balkan je primjer područja gdje ta gepolitička dimenzija posebno dolazi do izražaja. Dok Srbija, koristeći prednosti statusa kandidatkinje za članstvo u EU te dobrih odnosa s Kinom i Rusijom, prednjači u procjepljivanju koristeći najviše kinesko, ali i rusko i američko cjepivo, zemlje poput Sjeverne Makedonije, Crne Gore, BiH, Kosova i Albanije do sada nisu dobile cjepiva, niti se zna kada će ih dobiti. A baš njima su najpotrebnija jer su pri vrhu zemalja po stopi smrtnih slučajeva od Covida-19 u odnosu na broj stanovnika

Vlade tih zemalja namjeravale su čekati pošiljke cjepiva iz Velike Britanije, Njemačke i SAD-a i oslanjati se na obećanu solidarnost EU, ali su ostale razočarane. Albanija, Sjeverna Makedonija i Crna Gora, kao članice NATO-a, isprva nisu bile zainteresirane za kinesko ili rusko cjepivo, sve dok nije postalo jasno da ne mogu računati na svoje saveznike, piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zaboravite birokraciju i dajte zeleno svjetlo ruskim i kineskim cjepivima jer su sva dobrodošla", napisala je ovih dana na svome Facebooku Tatjana Gurzanova, liječnica iz sjeverne Makedonije.

Bruxelles promijenio stav o ruskom cjepivu

Euractiv piše, pak, o "političkim nuspojavama" ruskog cjepiva u trenutku kada su, zbog zatvaranja ruskog oporbenog lidera Alekseja Navaljnog, odnosi EU i Rusije dosegli novu najnižu razinu. U tim odnosima Sputnik V mogao bi biti ne samo zdravstveno, nego i geopolitičko oruđe. EU je, naime, u početku zauzela skeptičan stav spram ruskog cjepiva i kritizirala činjenicu što je u Rusiji bilo brzo registrirano. No, stvari su se promijenile nakon sukoba Bruxellesa s farmaceutskom industrijom zbog fijaska oko distribucije cjepiva, a i podozrenje se smanjilo nakon što je ugledni medicinski časopis The Lancet objavio da je rusko cjepivo učinkovito 91,6 posto protiv simptomatskih slučajeva Covida-19.

Od istočnoeuropskih zemalja Srbija i Mađarska već su kupile Sputnik V, Češka i Hrvatska razmatraju tu mogućnost, dok je najžešći protivnik Ukrajina koja je zabranila Sputnik V tvrdeći da je to "hibridno oružje" koje Rusija želi iskoristiti protiv nje. No, čini se da je rasprava o Sputniku V u Bruxellesu još u vrlo ranoj fazi, među ostalim i stoga što se Sputnik V zasad proizvodi samo u Rusiji, piše Euractiv.

"Za sada to nije na radaru. Da bi bili dio programa cijepljenja EU-a, proizvođači moraju imati proizvodne kapacitete na teritoriju EU-a kako bi bili sigurni da imamo neovisnost", kazao je za Euractiv jedan izvor iz Europske komisije dodavši kako odluka o ruskom cjepivu ovisi o Europskoj agenciji za lijekove, a ne o politici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

'Rusija svojom korona-diplomacijom podriva EU'

Važno je pritom da su i njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Emmanuel Macron izrazili otvorenost prema ruskom cjepivu. Berlin je čak ponudio svoje pogone za proizvodnju Sputnika V. S druge strane, u Poljskoj nisu baš otvoreni za rusko cjepivo.

"Još nismo analizirali kupnju ruskog cjepiva. Vrijeme je da Europska komisija prikupi isporuke od proizvođača koje će se odvijati prema rasporedu i u deklariranim količinama", kazao je Michał Dworczyk, povjerenik poljske vlade za cijepljenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prof. Agnieszka Legucka, poljska stručnjakinja za rusku vanjsku politiku smatra, pak, da bi nabava ruskog cjepiva nosla sa sobom i neke uvjete.

"Iz političkih razloga Poljska, Ukrajina ili baltičke države neće dobiti cjepivo iz Rusije. Znajući uvjetovanost takve pomoći - nuspojave bi mogle biti gore od samog lijeka. Rusija svojom korona-diplomacijom napada imidž EU i podriva njezinu sposobnost upravljanja krizama. A drugi je ruski prioritet ukidanje ili ublažavanje sankcija", kazala je Legucka za Euractiv.

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo