Povrh ovog iznosa, za dobavljače je posebno predviđeno i dodatnih 50 milijuna eura potencijalnog robnog kredita s refinanciranjem. Ukupni kreditni aranžman tako iznosi 1,060 milijuna eura, od čega je novo zaduženje ukupno do 530 milijuna eura, a ostatak iznosa je namijenjen refinanciranju starog duga.
Protiv glasovali predstavnici neosiguranih vjerovnika
Sjednici su prisustvovali gospođa Marica Vidaković kao predstavnica skupine vjerovnika «veliki dobavljači», gospodin Mato Brlošić kao predstavnik skupine vjerovnika «mali dobavljači» te predstavnici Knighthead Capital Management, LLC kao predstavnici skupine vjerovnika «imatelji obveznica», predstavnici Sberbank of Russia kao predstavnici skupine vjerovnika «neosigurani vjerovnici» i predstavnici Zagrebačke banke d.d. kao predstavnika skupine vjerovnika «osigurani vjerovnici», uz Antu Ramljaka, izvanrednog povjerenika Agrokora.
Za davanje suglasnosti glasali su predstavnici velikih dobavljača, malih dobavljača, osiguranih vjerovnika i imatelja obveznica, dok su svoju suglasnost uskratili predstavnici neosiguranih vjerovnika. U zadnjih nekoliko tjedana, Agrokor je bio u aktivnoj komunikaciji s velikim brojem potencijalnih investitora s ciljem aranžiranja financiranja za svrhu osiguranja dugoročne stabilnost poslovnih operacija Agrokora, očuvanje vrijednosti za sve dionike kompanije, te smanjenja sistemskih rizika za gospodarstvo Republike Hrvatske.
Tko će osigurati novac?
Novi kredit Agrokoru, u iznosu od 480 milijuna eura bit će osiguran od strane imatelja obveznica predvođenih fondom Knighthead Capital Management. Također, tranša financiranja na domaćem tržištu bit će aranžirana od strane Zagrebačke banke (pod uvjetom prethodnog ishođenja odobrenja tijela banke). Financiranje će biti strukturirano na način da će za sve ostale banke i vjerovnike koji ispunjavaju uvjete iz ugovora, do kraja ovog mjeseca, biti otvorena mogućnost participacije u ovom financijskom aranžmanu.
Novim financiranjem se osigurava opstanak tekućeg poslovanja Agrokora i njegovih operativnih kompanija. Sveukupno financiranje u iznosu do 480 milijuna eura strukturirano je kao dugoročni zajam, a ključni uvjeti novog financijskog aranžmana su 1:1 refinanciranje duga nastaloga prije pokretanja postupka izvanredne uprave temeljem iznosa iz novog zajma uz 4% godišnje kamate koja se pripisuje glavnici ili 3,8% u gotovini plativo jednom godišnje.
Status najstarije tražbine
Kredit je odobren na rok do 15 mjeseci i ovo kreditiranje će imati status najstarije tražbine prema odredbama Zakona o postupku izvanredne uprave. Iz novog financiranja dogovoren je iznos od 150 milijuna eura za plaćanje staroga duga dobavljačima što će pozitivno utjecati na njihovu stabilnost, u okviru uspješnog ostvarenja ciljeva Zakona o postupku izvanredne uprave.
Povrh iznosa od 480 milijuna eura, dogovoren je i iznos od 50 milijuna eura za vjerovnike koji su dobavljači i koji bi u tom iznosu, pod ugovorenim uvjetima, mogli dati robu ili usluge umjesto novca, pod identičnim uvjetima kao i financijski zajmodavci te ostvariti pravo na refinanciranje svog starog duga 1:1. Najveći dio novog financiranja bit će iskorišten za dovršetak pripreme predstojeće sezone te nastavak redovnog poslovanja kompanija u sustavu Agrokora.
Ramljak: Prvih 100 milijuna eura stiže sljedeći tjedan
Detalje novog financijskog zaduženja medijima je pojasnio povjerenik Ramljak.
"Još 50 milijuna eura je odobreno kao robni kredit koji će dopisivati dobavljači, ukupni kredit je 530 milijuna eura, tj. ako uzmemo omjer 1: 1 onda je to ukupno milijarda i 60 milijuna eura. Ovo je, mislim, zadnji kredit koji je ova grupacija dobila u ovakvom obliku i aranžmanu i ovo je zadnji kredit koji će firme dobiti za stabiliziranje poslovanja", kazao je Ramljak, a prenosi N1.
"Prvi iznos od 100 milijuna eura sjest će početkom idućeg tjedna i bit će za financiranje zaliha i pripremu sezone te za zakašnjele rokove plaćanja", rekao je Ramljak.
"Ako firma i dalje ne budu imale traženu profitabilnost i mogućnost da sama opstane na tržištu, morat će ići u likvidaciju. Predstoji vrijeme restukturiranja, ulazimo u mirniju fazu, morat ćemo stabilizirati kompanije i privesti restrukturiranje svome kraju", istaknuo je. "Na današnjem Vijeću smo dobili suglasnost od četiri člana, jedan je član glasao protiv. U svakom slučaju, radi se o predstavniku neosiguranih osigurnika Sberbanke, ali ja ih pozivam da sudjeluju u ovom aranžmanu s obzirom da su u njega uključeni. Važno je naglasiti da 150 milijuna eura ide dobavljačima za stari dug od prije 10.4.", dodao je.
Trgovački sud odbio Sberbanku
Današnja odluka je donesena na sjednici u prostorijama koncerna, a stigla je nedugo nakon što je zagrebački Trgovački sud danas odbacio zahtjev ruskog Sberbanka za zabranom sklapanja novih ugovora o financiranju koji uključuju roll-up model.
Naime, ruski Sberbank jučer je na Trgovačkom sudu u Zagrebu podnio prijedlog za izricanje zabrane kompaniji Agrokor i izvanrednom povjereniku - sklapanja novih ugovora o financiranju prema roll-up modelu. Njime se novim vjerovnicima omogućava priznavanje tzv. super-senior prava za tražbine nastale prije 10. travnja ove godine. Sberbank smatra da takav model nije u skladu s hrvatskim propisima te je u suprotnosti s lex Agrokorom. Trgovački sud je prijedlog Sberbanka - odbio.