ČEKAJU NOVU VLAST: Otkriveno koje su dvije banke prve tužile državu zbog zakona o švicarcu
Udruga Franak je naime prijavila Europskoj komisiji tešku povredu primjene prava EU jer je Vrhovni sud RH napravio grubi propust neupućivanjem "prethodnog pitanja" Europskom sudu kao što je pri odlučivanju odbio primijeniti prava shvaćanja i sudsku praksu Europskog suda. Na taj je način, navode u Udruzi, teško oštetio dužnike u švicarskim francima. Udruga Franak je u svom zahtjevu tražila pokretanje postupka protiv Republike Hrvatske zbog povrede Ugovora o Europskoj uniji i Ugovora o funkcioniranju Europske unije.
Sročeno na jasnom i razumljivom jeziku
Povjerenica Europske komisije, Věra Jourová potvrdila je najvažnije argumente Udruge Franak: „Sud pravde Europske unije pojasnio je da se zahtjev, sukladno kojem ugovorne odredbe moraju biti sročene u jasnom, razumljivom jeziku, mora shvatiti kao zahtjev, ne samo u smislu da konkretna odredba bude gramatički razumljiva potrošaču, već da ugovor treba transparentno izložiti specifično funkcioniranje mehanizma konverzije u stranu valutu, tako da je potrošač u poziciji ocijeniti, na osnovu jasnih i razumljivih kriterija, ekonomske posljedice koje za njega mogu proizaći iz istih.“, navodi.
KRAJ NEVOLJAMA: Krediti građana zaduženih u švicarcima pretvaraju se u eure
Kako je kazala, njene službe trenutno utvrđuju situaciju oko kredita u stranim valutama u više zemalja članica. Svrha procjene je utvrđenje činjenica kako potrošači ne bi bili onemogućeni u osporavanju nepoštenih ugovornih odredbi pred sudovima. U ovom smislu, ukoliko bude potrebno, mogu biti poduzete potrebne mjere kako bi se osiguralo da sudska praksa Europskog suda bude u potpunosti primijenjena, piše Jourová.