STAZIĆ I HRELJA KRITIZIRALI DONACIJU MOSTARSKOJ BOLNICI: / 'Bolnice u Hrvatskoj žive od kineskih donacija'

Image
Foto: Pixsell

Oporbeni zastupnici su u Saboru kritizirali donaciju Vlade od 43 milijuna kuna bolnici u Mostaru zbog stanja u hrvatskim bolnicama,

15.4.2020.
18:57
Pixsell
VOYO logo

SDP-ov zastupnik u Hrvatskome saboru Nenad Stazić podsjetio je u srijedu kako je Hrvatska donirala 43 milijuna kuna mostarskoj bolnici te je istaknuo da je solidarnost u redu, ali je krivo vrijeme jer bolnice u Hrvatskoj, kako tvrdi, "žive od kineskih donacija".

"Solidarnost je u redu, ali sada nije pravo vrijeme za to, jer ne znamo koliko će kriza zbog koronavirusa još trajati", rekao je Stazić u saborskoj raspravi o prijedlogu izmjena Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'MORAMO BITI SOLIDARNI PREMA HRVATSKOM NARODU': /

Hrvatska vlada daje 43 milijuna kn BiH za borbu protiv koronavirusa

Image
'MORAMO BITI SOLIDARNI PREMA HRVATSKOM NARODU': /

Hrvatska vlada daje 43 milijuna kn BiH za borbu protiv koronavirusa

"Predloženi zakon je dobar, ali dolazi malo prekasno", ocijenio je Stazić i dodao da bi propisane kazne trebalo udvostručiti kad se vidi koliko se ljudi ponaša neodgovorno. Kazne trebaju biti vrlo stroge i moraju vrijediti za sve, pa i za vjerske zajednice jer ako Papa može držati misu u praznoj crkvi, mogu i ostali, rekao je Stazić. S tim u vezi naveo je slučaj svećenika u Sirobuji, u blizini Splita, koji je služio mise unatoč zabrani javnog okupljanja. "Ne znam zašto ga biskup već nije poslao u Kongo jer tamo spada", rekao je Stazić i upitao zašto se privremeno, u vrijeme koronakrize, ne suspendiraju Vatikanski ugovori za koje država izdvaja milijardu kuna na godinu.

Stazić je kritizirao ministra zdravstva Vilija Beroša zato što je dopustio procesiju uoči Uskrsa na Hvaru, ocjenjujući da je to bila pogrešna odluka koja šalje krivu poruku. Upitao je hoće li biti dopušteno i tradicionalno prvosvibanjsko okupljanje u Maksimiru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Normaliziranje i ozakonjavanje

Silvano Hrelja (HSU) rekao je kako je na donaciju od 43 milijuna kuna iz mostarske bolnice odgovoreno kako to nije neki novac. Dodao je da je Vlada trebala opozvati tu svoju odluku i taj novac preusmjeriti u zagrebačke bolnice oštećene potresom.

Da je prekršena procedura jer ministar zdravstva od osnutka Stožera Civilne zaštite 20. veljače nije bio njegov član, smatra Ranko Ostojić (SDP), koji je upozorio kako Stožer nije zakonodavno tijelo i ne može donositi nezakonite odluke te da bi nezakonito ponašanje moglo imati ozbiljne posljedice. Anka Mrak Taritaš (Glas) rekla je kako se ide u donošenje predloženih izmjena i dopuna zakona s retroaktivnom primjenom jer postoji mogućnost da netko zbog donesenih odluka podnese tužbu za naknadu štete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Goran Aleksić (Snaga) rekao je kako od Vlade očekuje da normalizira gospodarsku situaciju uz pridržavanje sigurnosnih mjera. Ocijenio je kako je hrvatsko društvo pred kolapsom. "Čekamo lijek ili cjepivo, no u međuvremenu je život stao i društvo to ne može izdržati i imat ćemo daleko teže posljedice", upozorio je Aleksić.

Hitna pomoć dobro funkcionira

Ministar zdravstva Vili Beroš objasnio je kako se kronični i stariji bolesnici zbog koronavirusa ne uspijevaju othrvati bolesti i umiru s virusom (a ne od njega) koji je pogoršao njihovo zdravstveno stanje. Iznio je podatak da je hitna medicinska služba prevezla 2881 pacijenta pozitivnog na koronavirus i 24.314 negativnih, da je obavila 30.324 sanitetskih prijevoza, što, kako je rekao, dokazuje da dobro funkcionira. Ustvrdio je kako su poduzete mjere pridonijele da imamo linearni, a ne eksponencijalni porast oboljelih. Izrazio je nadu da će donošenje izmjena i dopuna zakona pridonijeti da imamo zakonski okvir za sadašnju ugrozu i za buduće ugroze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP-ov zastupnik u Hrvatskome saboru Gordan Maras najavio je žalbu Odboru za Ustav i Poslovnik jer drži da se sjednica vodi protivno Poslovniku. Saša Đujić (SDP), prosvjedujući zato što dvojici SDP-ovih zastupnika nije dopušten ulazak u sabornicu, zaradio je dvije opomene. Predsjedatelj Furio Radin objasnio je da je vođenje sjednice mimo Poslovnika u izvanrednim okolnostima zbog koronakrize dogovoren među saborskim klubovima.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo